Снимка: istock
Индийска компания разработи новата технология
Приблизително 15 милиарда килограма пластмасови боклуци се изсипват в океаните всяка година, съобщи Си Ен Ен. Това се равнява на изхвърлянето на два камиона за боклук отпадъци в океана всяка минута, посочва американската организация с нестопанска цел "Oceana".
Спасиха розов делфин, заседнал в брега на река в Боливия (ВИДЕО)
Meet Clearbot Neo, the #AI-powered robotic boat that collects floating plastic trash from rivers and harbors before it can enter the ocean. 🛥️🗑️
— Microsoft On the Issues (@MSFTIssues) April 28, 2022
Read the full story here: https://t.co/MUFoI9qykO pic.twitter.com/c0F3C7Ixij
„Имаме камиони за боклук за земята. Защо нямаме нещо за почистване на водата“, каза Сидхант Гупта пред Си Ен Ен, съоснователят на стартъпа за морски технологии 'Clearbot", който разработи лодка робот за почистване на водини басейни.
Самоуправляващите се лодки се захранват от слънчева енергия и могат да погълнат около 80 килограма отпадъци на час. Изхвърлените пластмасови бутилки за вода, кутии за сок и картонени опаковки преминават през процеп в предната част на лодката и се придвижват нагоре по конвейерна лента. Камера снима изтеглянето преди боклукът да бъде депозиран в центъра на лодката.
Autonomous robot for cleaning rivers.
— anand mahindra (@anandmahindra) February 2, 2024
Looks like it’s Chinese?
We need to make these….right here…right now..
If any startups are doing this…I’m ready to invest…
pic.twitter.com/DDB1hkL6G1
"Clearbot" не е единствената компания, която използва технология за подобряване на водната среда. Предприемачи, академици и неправителствени организации по целия свят се надпреварват с разработката на различни иновации – от автоматизирани плаващи кошчета за боклук до подобни на риби подводни дронове.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase