Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа

Изненадващ развой на президентските избори в Румъния. Независимият кандидат, критик на НАТО - Калин Джорджеску, спечели най-много гласове на първи тур.

Откриха прострелян в главата румънски граничар, трябвало да охранява изборна секция

На балотажа след две седмици, той ще се изправи срещу лидера на дясно-центристката опозиция - Елена Ласкони. И още една изненада - от надпреварата отпада сегашният премиер на страната - Марчел Чолаку, който остана трети. 

Независимият кандидат Калин Джорджеску, който твърди, че Владимир Путин е: „човек, който обича страната си", получава почти 23 процента от гласовете. 62-годишният университетски преподавател проведе голяма част от кампанията си в социалните мрежи. Основното му послание беше прекратяване на помощта за Украйна.


„Икономическата несигурност, налагана на румънския народ в продължение на 35 години се превърна в несигурност към политическите партии! Румънският народ крещи "Мир!". Той крещи силно”, каза кандидатът за президент Калин Джорджеску. 

Останалата на второ място реформаторка Елена Ласкони е бивш военен кореспондент и телевизионна водеща. Тя стана лидер на дясната партия „Съюз за спасение на Румъния“ тази година, като преди това е била два пъти кмет на малко градче. Ласкони вярва в увеличаването на разходите за отбрана и подпомагането на Украйна. 

"Всеки президент се нуждае от мнозинство. Това е единственият начин да променим нещата в държавата и да ги направим по-добри”, заяви Елена Ласкони, кандидат за президент.

Социолозите даваха на малко известния Джорджеску едва 5 процента подкрепа и прогнозираха, че досегашният проевропейски премиер Марсел Чолаку ще спечели с лекота, но той отпадна от надпреварата, след като остана трети. Изборният резултат е едно от най-големите изборни сътресения в пост-комунистическата история на Румъния и няма почти нищо общо с предизборните проучвания.

„Със сигурност нашите власти ще разгледат по-внимателно структурата на вота, в случай че е имало някакъв вид изкуствени вълни, създадени чрез социалните мрежи, ако е имало купуване. Защото такава онлайн революция, рядко е съвпадение”, заяви политическият анализатор Раду Магдин.

Президентските избори в Румъния имат отзвук далеч отвъд страната, която споделя обща граница от 600 км с Украйна. Западът смята Букурещ за ключов стратегически съюзник, домакин на военна база на НАТО. Румъния дари батарея за противовъздушна отбрана „Пейтриът” и осигурява жизненоважен транзитен маршрут за милиони тонове украинско зърно.

Редактор: Станимира Шикова