Бяхме само аз и фелдшерът, който не ми помогна по никакъв начин, каза родилката
Общинският съвет в Сандански изслуша завеждащия спешния център в града, както и управителя на Югозападната болница. Двамата обясняват взаимодействието и организацията на дейността след случая с 29-годишната жена, която роди в линейка на път за Петрич, а бебето почина.
Освободиха дългогодишен фелдшер в Сандански заради починалото в линейка бебе
Протестиращи поискаха оставка на управителя на МБАЛ "Югозападна болница" и на кмета на община Сандански заради случая с починалото новородено. "Първо протестите ще са мирни. После ще започнем да затваряме пътища. Не сме доволни от днешното извънредно заседание на Общинския съвет. Събота и неделя ще се съберем много повече хора. Ние не можем да върнем това дете, но искаме да имаме болница и да не губим повече деца", посочи Асен Гогов, братовчед на родилката.
След трагичния случай стана ясно, че всеки месец родилното отделение работи по 15 дни в Петрич и след това 15 дни в Сандански. Вече е освободен фелдшерът, който е бил дежурен по това време. Назначени са проверки, които се очаква да приключат тази седмица.
Проверки след смъртта на бебе в линейка: Има ли съмнения за лекарска небрежност
Родилката Валерия Гогова отправи призив да се разкрие цялата истина по случая. "Искаме истината. Бяхме само аз и фелдшерът, който не ми помогна по никакъв начин. Бебето се роди още когато тръгвахме от Сандански. Аз го усетих, но никой не ми помогна", заяви родилката пред БТА и допълни: „Аз му казах: „Бебето излезна“. А той ми отвръна: „Аре, млъкни ма!“
В заседанието участва и голяма част от персонала на Югозападната болница, както и значителен брой жители на квартал „Изгрев”, където живее родилката. От ръководството на болницата обясниха, че, ако организацията не е такава, каквато е в момента, има огромна вероятност лечебното заведение да спре да функционира.
Завеждащият филиал на "Спешен център" в Сандански д-р Анил Бояпати съобщи, че има опасност от напускане на фелдшери и лекари заради създалия се стрес на медицинския персонал, продиктуван от случая с починалото новородено. "В Спешен център-Сандански трябва да имаме седем лекари. В момента работят само двама, което означава, че имаме нужда от още петима", каза медикът. В нощта на инцидента с починалото новородено спешният център е бил изключително натоварен. Работили са двама фелдшери и един специализант, който се е обучавал“, поясни докторът.
"Днес започна проверка на РЗИ. Предстои и такава от Медицински одит. Всички камери в района на спешния център са свалени от органите на реда, които преглеждат записите, за да се установи какво точно се е случило в нощта на смъртта на новороденото бебе", каза още доктор Бояпати и поясни: „Този колега е извършил абсолютно всичко необходимо за жената в дадения момент, включително транспортиране за Петрич и извършването на реанимационни мероприятия с детето“.
„Ако Спешна помощ са преценили, че тази жена ще роди, ще се случи нещо, че има спешна нужда от акушер - ние имаме доктор на повикване. Той щеше незабавно да окаже помощ, ако някой е апелирал, че горе в Спешна помощ има такъв случай“, заяви административният секретар в Югозападната болница Мария Георгиева.
Кметът на Сандански Атанас Стоянов пък коментира, че в случая отново изпъква като основен проблем хроничния дефицит на кадри. "Това не е проблем само на младото семейство. Проблем е на всички нас", каза той и припомни, че причина за обединението на болниците в Петрич и Сандански, е те да останат работещи и да не се стигне до затваряне на отделения.
Жена роди в линейка, бебето почина
"Този инцидент показва, че нещо не е наред. Трябва да намерим общо решение", добави кметът. Той призова присъстващите да уважават и ценят лекарите, защото по неговите думи те не са убийци, а кадърни специалисти, които спасяват животи. "Този човек, чиято оставка искате днес, доктор Тонев, закъсня за днешното заседание, защото спаси живота на 42-годишен мъж с инфаркт", посочи кметът. И допълни, че ако има виновен в конкретния случай с новороденото бебе, той трябва да понесе своята отговорност.
Педиатърът д-р Оля Малчева призова към повече смиреност и толерантност към лекарското съсловие. "Хората не разбират, че МБАЛ "Югозападна болница" конкретно в този случай не е ангажирана. Нашето родилно отделение е в критична ситуация. Аз съм пенсионер и работя няколко години сама. Обществеността иска отделението да бъде отворено 24 часа, седем дни в седмицата, 30 дни от месеца, 365 дни в годината. Искам да работя, старая се, но доколко ще смогна", каза още тя.
Д-р Малчева уточни отново, че на ротационен принцип работи само Спешна помощ. "Ние говорим за спешни случаи, постъпили след 19:30 до 7:30 сутринта. През другото време ние работим на пълен капацитет. От името на всички аз казвам, че в един момент просто ще си тръгнем. Ние остаряваме. Това нещо не може да се разбере. Обвиняват се кметове, управителят на болницата. Те не са виновни. Причините са много и се дължат основно на държавна политика", категорична е д-р Оля Малчева.