Снимка: Pixabay
Интериорното осветление на дома ви е начин да изразите себе си
Интериорното осветление на дома ви е начин да изразите себе си. Не бива да гледате на него просто с утилитарни цели, а като интересна част от декора, която заслужава внимание, без това да пречи на основната му функция.
И макар осветлението да е от особено значение за интериора на дома, все пак се постигат немалко грешки, които могат да компрометират комфорта на помещението. За да постигнете добър баланс между светлина и стил на осветителните тела, най-добре да обърнете внимание на следните грешки, допускани от мнозина:
Разчитате на едно голямо осветително тяло
Една от по-честите грешки, които се допускат в днешно време, е да се разчитате на единствено по-голямо осветително тяло в помещението. Това обикновено е под формата на централно осветление на тавана на стаята. При този случай е твърде вероятно да се доставя доста ограничена светлина до различни места на помещението. Освен това ако държите само един източник на светлина, той най-вероятно ще създаде множество сенки по стените и тавана. Вместо тази недобра стратегия е редно да се доверите на многопластово.
Идеални опции за това са различните видове осветителни тела Lightluxury. Там ще откриете най-различни осветителни тела, с помощта на които може да създадете идеалното многопластово осветление у дома. Познати брандове и иновативни решения ще ви помогнат да намерите онази комбинация, която най-добре отговаря на нуждите ви.
Ползвате осветителни тела, които не отговарят на размера на стаята
Ако искате да поддържате хармония и баланс в помещението не бива да използвате осветителни тела, които са твърде големи или малки. Ако помещението е по-голямо, малките осветителни тела няма да се отличават, дори и светлината от тях да е силна. Ако пък стаята е по-малка, най-добре е осветителните тела в нея да бъдат по-малки също, за да не доминират над декора. Мислете и за обектите, които искате да осветите със зонова светлина. Понякога светлината на заден фон е добре да идва от по-малки осветителни тела, така че те да не се натрапват и да не отнемат от ефекта.
Недобра селекция на цветна температура
Важно е цветната температура от няколко различни осветителни тела да бъде съобразена и да съвпада. Ако температурата от основния източник на светлина е в един тон, а спомагателните лампи са в друг, това може да ви създаде дискомфорт. Преценете нуждите на помещението. В спалнята и хола е добре да се насочите към по-топла температура (2700 - 3000 келвини), докато по-студените тонове от 3500 - 4100 келвини са по-подходящи за кухни и бани.
Не се възползвате от регулиране силата на осветлението
Осветителните тела с функция за регулация на силата на светлината навлизат все повече по домовете. Те са много функционални, защото ви позволяват да се възползвате от светлината на максимум, когато работите в стаята, като в същото време може да намалите силата им, когато искате просто да релаксирате там. Осветителни тела с подобни функции са идеални под всякаква форма, в това число и като основен източник на осветление.
Игнорирате значението на естествената светлина
Колкото и добре да подберете осветителните тела в дома си, нищо не може да замести естествената слънчева светлина. Не се опитвайте да я замените изцяло, особено ако помещенията ви са с подходящото разположение. Слънчевата светлина е за предпочитане пред изкуственото осветление, така че е добре да обърнете внимание на дизайна на помещението за да я максимизирате. Осигурете си и завеси или щори, когато искате да си осигурите повече прохлада и усамотеност.
Снимка: Pixabay
Избягвайте всички тези грешки с осветителните тела у дома и ще си осигурите максимален комфорт. Превърнете осветлението на стаите си в приоритет и ще се радвате на удобни и красиви помещения за дълго време напред.
Редактор: Станимира Шикова