Разказва Voice of America

През 2024 г. десетки държави по света проведоха избори. Европейските страни, включително някои от бившите съветски републики, също бяха част от тази глобална политическа активност. A на места резултатите се оказаха изненадващи. В този контекст Москва неведнъж беше обвинена в намеса в изборните процеси и подкопаване на европейската демокрация.  

Миналата пролет десетки хиляди грузинци излязоха на демонстрации срещу закона за "чуждестранните агенти", наричан от опонентите му "руски закон". Причината е приликата му с руското законодателство, което отдавна се използва за потискане на недоволството. Протестите се превърнаха в борба за бъдещето на Грузия. Опозицията възлагаше своите надежди на парламентарните избори през октомври. Въпреки това управляващата партия "Грузинска мечта" спечели над 53% от гласовете. Наблюдатели обвиниха партията в организиране и разпространение на изборни фалшификати, което тя категорично отрече. В отговор - протестиращите отново излязоха по улиците. "Искам да се насочим към Европа, а не да се връщаме към дупката, от която тъкмо излязохме" , заяви една от протестиращите - Саломе Бахтадзе.

Преди встъпването в длъжност на Тръмп: Руската опозиция търси начин да се справи с новата реалност

Правителството използва брутални репресии за да потуши протестите и преустанови преговорите за присъединяване към Европейския съюз. Вашингтон от своя страна прекрати стратегическото си партньорство с Грузия. Въпреки това министър-председателят на страната остана непоколебим. "Категорично решени сме напълно да неутрализираме радикалната опозиция", подчерта Иракли Кобахидзе, министър-председател на Грузия.

През октомври в Молдова - друга бивша съветска република, се проведе ожесточена президентска надпревара. Въпреки множеството доказателства за намеса от страна на Москва, проевропейският кандидат Мая Санду спечели втория тур с 55% от гласовете. "Днес, скъпи молдовци, показахте какво означава демокрация", заяви Санду.

Юлия Навалная: Руската опозиция няма план как да прекрати управлението на Путин

В съседна Румъния кандидатът на крайната десница Калин Джорджеску, който е открит противник на западната помощ за Украйна, постигна шокираща победа на първия тур на президентските избори през ноември. Резултатът обаче беше анулиран от върховният съд на страната. Службите за сигурност разкриха дезинформационна кампания за популяризиране на Джорджеску в социалните мрежи - усилия, за които се обвинява Русия, макар тя да отрича подобна намеса. "Кампанията на този кандидат беше подкрепена от държава, която е в разрез с интересите на Румъния", категоричен беше Клаус Йоханис, президент на Румъния.

Според анализаторите Русия се намесва в европейската демокрация, но цялостната картина е по-сложна. "Винаги съм наблягал на факта, че понякога има огромна пропаст между елита и населението, а на моменти Русия просто се опитва да я направи още по-голяма", заяви политическият анализатор Костин Чобану.

Изборите в Европа се проведоха на фона на ожесточения въоръжен конфликт в Украйна. Анализаторите са на мнение, че тази война и отговорът на Европа продължават да оказват влияние върху политиката и избирателите.

Редактор: Станимира Шикова