Снимка: gettyimages
Информационна бележка разкрива, че „влиятелни лица в социалните медии“ са били вербувани от посреднически компании
Европейската комисия започва разследване срещу TikTok заради заплахите за изборите в Европейския съюз. Според документите румънец, работещ в криптовалута, е платил 381 000 долара на някои потребители на TikTok, които са участвали в рекламирането на Джорджеску в месеца преди първия тур на президентските избори. Румънският политик заяви в телевизионно интервю в сряда, че никога не е срещал този човек и че името му не е звучало. Няколко инфлуенсъри излязоха след победата на Джорджеску в първия кръг, за да кажат, че съжаляват за публикациите си.
Припомняме, че разследването е свързано с подозрения за нарушение на еврозаконодателство, според което онлайн платформите са длъжни да оценяват и ограничават постоянните заплахи по отношение на изборите. Решението е свързано със събитията, съпътствали първия тур на президентските избори в Румъния на 24 ноември.
Европейската комисия започва официално разследване срещу TikTok
Информационна бележка, предоставена на EK от румънското вътрешно министерство, разкрива, че т. нар. „влиятелни лица в социалните медии“ са били вербувани от посреднически компании, поне една, от които изглежда е призрачна организация, за да рекламират неназован профил на „идеален кандидат“ преди изборите в TikTok , Instagram и Facebook. Тези инфлуенсъри печелеха около 80 евро на публикация за всеки 20 000 последователи, които имаха.
На инфлуенсърите е било платено да споделят видеоклипове, в които са обсъждали профила на идеалния кандидат за президент на Румъния, заедно с „#balanceandverticality“. Въпреки, че Джорджеску не беше директно посочен, този т. нар. „идеален кандидат“ е бил тясно свързан със собствения му профил. Публикациите генерираха между 1000 и 500 000 гледания на видеоклип.
Стратегията беше подобна на кампания, разгърната в съседна Молдова, която се опитваше да убеди хората да гласуват за проруския кандидат на президентските избори в два тура, според документа от вътрешното министерство. Действащият проевропейски президент на Молдова Мая Санду, която също е румънски гражданин, спечели с малко на балотажа миналия месец на фона на предупреждения, че Русия планира да свали нейното правителство и да установи свой собствен прокси режим, който да контролира страната.
SRI отбеляза, че всеки акаунт в TikTok има уникален IP адрес, което показва умишлена стратегия, за да затрудни идентифицирането на мащаба на мрежата. „Група, създадена в Telegram, е използвана за координиране на дейността на TikTok. Съобщенията включват съвети как да подведете системата за проверка на съдържанието, например чрез запис на екрани и промяна, така че платформата да го възприема като оригинално съдържание“, посочиха от SRI.
Опасните предизвикателства в интернет: Да се забрани ли TikTok за децата у нас
Говорителят на кандидата за президент каза пред POLITICO в отговор: „Това, което хората, споменати в документите, искаха да направят от името на Джорджеску, без да бъдат помолени да го направят, е техен собствен проблем“. Говорителят предположи, че разкритията в разсекретените документи може да са част от операция под фалшив флаг за дискредитиране на Джорджеску.
Влизането в румънски уебсайтове, свързани с изборите, е било публикувано на платформа за киберпрестъпления от руски произход, както и на частен канал в Telegram, известен с разпространението на данни, откраднати от много страни - но никога от Русия, според един от документите на SRI.
SRI идентифицира повече от 85 000 кибератаки, които се стремят да използват уязвимости в изборната IT система на Румъния, с цел получаване на достъп до данни, промяна на съдържанието и срив на мрежата. Атаките продължиха няколко дни, включително деня на изборите и преминаха през 33 държави.
TikTok предизвикателство изпрати дете в болница
Това е третото разследване срещу социалната платформа. Предишното приключи със забрана на т. нар. „лека версия на TikTok“.
На този фон европейските лидери пристигат в Брюксел на среща, посветена на Западните Балкани. Според документ, с който NOVA се запозна, става ясно, че ЕС подкрепя българската позиция по отношение на Македония.
Репортер: Антоанета Николова
Редактор: Камена Георгиева