"Държавата се нуждае от политическа стабилност, за да ускори усвояването на средствата от ЕС", пишат от "Ройтерс"

Световните агенции коментират назначаването на новото българско редовно правителство. Парламентът на България одобри нов кабинет, начело с Росен Желязков, който е бивш председател на парламента, и по този начин се сложи край на продължилите месеци преговори за съставяне на коалиционно правителство, пише агенция "Ройтерс".

Дясноцентристката партия ГЕРБ спечели предсрочните избори през октомври. Това беше седмият вот за парламент за последните четири години насам. За да състави правителство, ГЕРБ трябваше да води тежки коалиционни преговори в продължение на два месеца.

Политическите реакции след избирането на редовен кабинет

Желязков, който е беше предложен от най-голямата група в парламента ГЕРБ-СДС, получи мандат от президента Румен Радев да състави правителство. Около 125 депутати от 240-членния законодателен орган одобриха предложения от Желязков кабинет, с което откриха пътя за встъпване в длъжност на новото правителство, припомня "Ройтерс".

"Държавата членка на НАТО се нуждае от политическа стабилност, за да ускори усвояването на средствата от ЕС в своята нуждаеща се от обновяване инфраструктура и да се приближи към приемането на еврото", коментира агенцията.

Радев за новия кабинет: Твърде разнолико и сложно управление на страната

Асошиейтед прес обръща внимание на факта, че партия ГЕРБ е избрала Желязков за премиер, вместо лидера си Бойко Борисов, който оглавяваше три правителства в периода между 2009 и 2021 г. "Новата управляваща коалицията не разполага с достатъчно депутати, за да има мнозинство в парламента. Въпреки това кабинетът бе одобрен на отделно гласуване благодарение на подкрепата на малка етническа турска партия, която не е част от коалицията",  допълва АП.

"Откакто масови протести срещу корупцията принудиха Борисов да подаде оставка през 2021 г., в бедната балканска страна се произведоха седем предсрочни вота", пише Франс прес. "Консервативната партия ГЕРБ на Борисов стана първа на последните избори през октомври, а вчера обяви, че е успяла да се споразумее със социалистите и една дясна партия за съставяне на правителство с подкрепата на фракция на турското малцинство", продължава агенцията. "ГЕРБ си осигури споразумението, след като 65-годишният Борисов се отказа от първоначалното си настояване да заеме премиерския пост за четвърти път и вместо това посочи за премиер бившия председател на парламента Росен Желязков", пише още АФП.

Кабинетът „Желязков” положи клетва

"София си осигури дългоочакваното пълноправно присъединяване към Шенгенската зона за безвизово пътуване от 1 януари, но все още трябва да гарантира ценова стабилност, за да кандидатства за присъединяване към еврозоната от 2026 г.", коментира АФП. Модернизацията на армията и подобряването на съдебните процедури също са сред приоритетите на новото правителство, отбелязва френската новинарска агенция.

Служебният кабинет предаде властта на редовното правителство

Германската агенция ДПА пише, че в България е сформирано "необичайно коалиционно правителство, обединяващо прозападни, проруски и популистки сили". "Премиерът Росен Желязков защити коалицията, като подчерта спешната необходимост България да излезе от продължителната политическа криза. Освен това беше получена и подкрепата на партия, представляваща етническите турци в България, за да се осигури ефективно мнозинство в парламента", отбелязва ДПА. 

След като премина през седем парламентарни избора само за три години и половина, България, която е член на ЕС, е изправена пред неотложни предизвикателства, прогнозира германската агенция. Основните приоритети на новото правителство включват приемането на балансиран държавен бюджет за 2025 г., ускоряване на прехода на страната към еврото и ускоряване на усвояването на средствата от плана за възстановяване на ЕС. Укрепването на върховенството на закона и повишаването на енергийната сигурност също са ключови цели, обобщава ДПА. 

Редактор: Румен Лозанов
Източник: Николай Велев, БТА