Профсъюзите също участват в протестите

Стачка срещу управляващите в Сърбия. Затвориха училища, библиотеки, музеи и театри. Редица частни компании също стачкуваха. Кафенета и ресторанти в Белград предлагаха безплатни напитки и храна на половин цена. Независимите медии подкрепиха протеста. Митинги имаше в Белград, Нови Сад, Ниш, Ягодина и Крагуевац.


Стачката идва на фона на студентските протести, които вървят от няколко месеца. Повод стана трагедията на гарата в Нови Сад през ноември. Но причината е общо недоволство на протестиращите от президента Александър Вучич и управляващата партия. Те ги обвиняват в корупция, некомпетентност, цензура в медиите и тормоз на политическите противници.

„Аз работя във фирма, която се включи в стачката. Затова мога да дойда. В социалните мрежи видях, че много компании се включват. Не знам какъв е процентът, но са много”, коментира Зоран Тързич - участник в стачката. 

Бисер Банчев: Протестите в Сърбия обхващат различни сфери от управлението

Компаниите от United Group, опериращи в Сърбия, преустановиха работа за един ден в знак на солидарност със студентския протест. United Grupa Srbija, SBB, United Media, United Cloud и Shoppster, участващи в общата стачка, оказват подкрепа на студентите и всички професии, които чрез гражданско неподчинение оказват натиск върху властите да изпълнят всички искания на студентския протест.


Пред сградата на сръбското президентство беше организиран протест под надслов „Да обсъдим кой е тълпа и кой е негодник”, иницииран от Протестния комитет на юристите. В демонстрациите се включиха и гимназисти.

Момиче беше сериозно ранено, след като шофьор заби автомобила си в група протестиращи студенти в Белград, съобщава N1. По данни на свидетели колата се е движила с висока скорост. Демонстрантите са обградили автомобила и не са позволили на водача да излезе. N1 припомня, че това е втори подобен случай, след като в средата на януари студентка пострада тежко по време на протест пред Юридическия факултет в сръбската столица.

Масови призиви за обща стачка в Сърбия

Хиляди се събират на протести и демонстрации срещу режима на Александър Вучич. Откакто на 1 ноември козирката на жп гарата в Нови Сад се срути и уби 15 души, в Сърбия почти ежедневно се провеждат протести срещу правителството. В края на ноември към протестите се присъединиха и студенти, които блокираха университети и организират почти ежедневни улични блокади. Под лозунга „Наше право е да знаем всичко” студентите осъдиха „клеветническите” кампании срещу тях в обществената телевизия РТС, като поискаха обективно отразяване на демонстрациите.

Управляващите опонираха, че повечето граждани не участват в стачката и протестите са организирани от чужбина. „Имаме регистрирани около половин милион стопански субекти и предприемачи. Убедена съм, че значително мнозинство от тях не подкрепят стачката”, коментира министърът на икономиката Адриана Месарович.

Редактор: Весела Веселинова