Прехвърлянето на спасени в Средиземно море хора предизвика противоречиви реакции

Италия отново се подготвя да прехвърля спасени в Средиземно море мигранти към Албания, въпреки че предишните опити се сблъскаха с правни проблеми, предаде ДПА. Корабът на италианските военноморски сили „Касиопея“ (Cassiopeia) патрулира южно от остров Лампедуза, за да приеме на борда си мигранти и след това да ги прехвърли към италианските центрове за прием в Албания, съобщи агенция АНСА.

Според информация в медиите дясното правителство на премиера Джорджа Мелони възнамерява да поднови плана си да изнесе процедурите по разглеждане на молбите за убежище в италианските лагери в Албания, въпреки че предстои Съдът на Европейския съюз да вземе решение по казуса.

ЕК: 38% по-малко незаконни мигранти са преминали външните граници на ЕС за 2024 г.

От началото на януари около 1750 мигранти са пристигнали в Италия, което е значително повече в сравнение със същия период миналата година, когато са пристигнали малко под 1300. Почти 500 души са пристигнали само на 20 януари. Планът ще бъде същият като този от миналата година – патрулни кораби от бреговата охрана или полицията ще прехващат лодките на мигрантите в международни води напът към Италия, обяснява ДПА.

Ако мигрантите изпълняват критериите, поставени от италианската страна – пълнолетни мъже без здравословни проблеми от т. нар. безопасни страни – корабът „Касиопея“ ще ги откарва към Албания. Италиански съдии на два пъти миналата година се произнесоха срещу задържането на мигранти в два лагера в Албания, като посочиха, че мигрантите не произхождат от безопасни страни, в които да могат да бъдат върнати.

Фон дер Лайен: ЕК ще предложи нов регламент, насърчаващ връщането на нелегални мигранти

През декември обаче Върховният съд взе решение, на което правителството изглежда сега разчита. Според решението правителството има право да въведе специфични условия за молбите за убежище на лица от държави, които са считани за безопасни. Съдът обаче има право да решава за всеки отделен случай дали класификацията е законна. Решението на Съда на Европейския съюз, което се очаква през февруари, може да внесе повече яснота по въпроса.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Владимир Арангелов, БТА