Той посочи, че би трябвало министрите на правосъдието и външните работи да имат становище

Конституционният съд (КС) не е давал становище или мнение по въпроса относно определянето на конституционния съдия Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Това коментира пред медиите един от членовете на КС Янаки Стоилов.

Той посочи, че би трябвало министърът на правосъдието и този на външните работи да имат становище или предложение към правителството преди вземането на решение.

Десислава Атанасова ще представлява България във Венецианската комисия

Стоилов обясни, че е създадена практика през последните години конституционни съдии, вероятно поради аргументи за професионална компетентност, да бъдат предлагани за представители във Венецианската комисия. По думите му обаче въпросът остава открит, защото участието в един консултативен международен орган води до предоставяне на становища, някои от които по-нататък се превръщат в казуси в КС. Според него предишни години това не се е случвало.

Десислава Атанасова беше избрана от правителството да представлява България във Венецианската комисия с решение на Министерския съвет от 31 януари. Борислав Белазелков ще бъде неин заместник. И двамата се заклеха като конституционни съдии от парламентарната квота.

Експертите, които влизат в комисията, трябва да са независими специалисти. Венецианската комисия се произнася по съответствието на законопроекти с конституционни норми, изборни процедури, както и права на малцинства.

Янаки Стоилов коментира и темата за повторното преброяване на бюлетините. "Очакваме да приемем последните експертизи, които са назначени от Конституционния съд, за да завършим установяването на фактите. Това ще се случи тази или следващата седмица. След приключването на експертизите, предстои да се извърши анализ и да се изготвят правни заключения. Работи се активно по делото, установяват се различни обстоятелства и произнасянето няма да се забави твърде дълго", увери Стоилов.