Снимка: iStock
Според икономиста Петър Ганев вече е въпрос на механика да се изчисли колко е дефицитът на начислена основа
Въпреки покачващите се цени на основни стоки и услуги през януари, страната ни запазва шанс да отчете инфлация в рамките на изискванията за въвеждане на еврото. Това сочат предварителните данни на Евростат за ръста на цените в еврозоната. Все още се очакват данните за всички държави в съюза.
На този фон, обаче, се появяват други въпросителни, свързани с останалите икономически показатели, които трябва да покрием. Те биха могли да ни отдалечат от единната европейска валута.
Икономиката на ЕС с лек ръст, на еврозоната - без промяна
През първия месец на 2025 година поскъпнаха основни храни, ток, газ и вода. А при горивата също се очита подобна тенденция. За 4 месеца цените се скочили с близо 20 стотинки. Въпреки повишението на някои цени, предварителните данни показват, че ако инфлацията през януари се запази на ниво около 3%, то това не би било проблем за еврото.
В трите страни от еврозоната с най-ниска инфлация, средната е 1,6%. Като добавим допустимото отклонение от 1,5%, то това означава, че с инфлация до 3,1% у нас покриваме изискването за ценова стабилност.
"Освен инфлацията, очевидно ще се гледа и фискалната рамка за тази година и за следващите три, както и дефицита за миналата година, тъй като е спорна тема. Големият въпрос наистина е ще получим ли зелена светлина по отношение на държавните финанси, ако приемем, че все пак ще изпълним инфлацията", посочи Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Според него за миналата година "мачът е свирен". "Вече е въпрос на механика да се изчисли колко е дефицитът на начислена основа, тоест какви са поетите ангажименти. Някой от предварителните данни за тримесечията може да се променят", коментира той.
Репортер: Виктория Бочевска
Редактор: Цветина Петкова