Снимка: iStock
Защо престъпленията, извършени от деца, се множат?
Ръст на грабежите и хулиганските прояви от непълнолетни. Това отчитат от полицията за 2024 г. спрямо предходната. Насилието и грабежите, извършени от непълнолетни, стават все по-голямо предизвикателство за съвременното общество. Статистиката коментират инспекторът от сектор "Детска престъпност" - Ваня Славчева и психологът д-р Велислава Донкина.
През изминалата година непълнолетните, извършили грабежи, са 130, което е с 45 повече спрямо 2023 г. Хулиганските прояви през 2024 г. са 125, а през предходната 2023 г.- 97.
По думите на Славчева кражбите и грабежите са най-честите прояви, както и хулиганствата.
След репортаж на NOVA: ДАЗД се самосезира за побоя над дете, отказало да проституира
"Хората бедстват, а проявите на агресия стават все по-ужасяващи, защото обхващат юноши и деца. Отчуждението и бездушието между хората взима превес. За всички професионалисти е ясно, че тази тенденция ще се засилва сред юношите. Границите все повече падат и вече може да говорим за деца", допълва д-р Донкина.
Причините, които стоят зад тези престъпления, са многобройни. "Факторите, които можем да обвържем с проявите на агресия, насилие или антисоциално поведение, са много. Това е сложна тема, която най-общо казано се опосредства от начина, по който възпитаваме децата си, от отношенията в обществото", пояснява психологът.
Според инспектор Славчева липсата на ценностна система и ангажираност и ниското образование също водят до негативни последици.
В повечето случаи в центъра на проблемното поведение стоят отношенията на децата с родителите им. "Тяхното присъствие е от ключово значение за това детето да може да се развие и порасне нормално, да се интегрира в обществото, да усвоява умения, да става интелигентно. Има изследвания, които показват, че само физическата грижа за едно дете не е достатъчна", посочи Донкина.
Славчева също е категорична - без съдействие от родителите става много трудно. "За да наблюдаваме ние тези прояви на агресия, жестокост и антисоциално поведение дали между връстници, или към по-възрастни, означава, че в грижата за тези деца е имало големи липси", обяснява психологът.
Главният секретар на МВР: Отчитаме спад на престъпността
Социалният натиск от връстниците е още един от проблемите, с които се сблъскват тийнейджърите. "Когато са на 14-15 г., извършват престъпления, които са повече като увлечение, подражание на други деца. При по-големите вече има по-голяма осъзнатост, но и там не е изключено да подражават на други или просто да покажат пред свои приятели какво могат да направят", отбеляза д-р Донкина.
Мерките, които родителите и обществото трябва да предприемат, са от огромно значение за предотвратяване на бъдещи прояви на насилие.
"Родителите трябва винаги да бъдат близо до децата си. Във всеки един момент да знаят къде са, да следят за това да спазват вечерния си час. Неслучайно е казано, че в тъмната част на денонощието се извършват най-много престъпления", казва инспекторът.
Психологът пък подчерта, че има нужда от лидери и държавници, които да инвестират в духовното развитие на обществото, в изграждането на работещи механизми, законови рамки, ограничения и регулации.
"Трябва има откази, ограничения, рестрикции, защото, когато детето е много малко, то все още не може да се възпита само", коментира д-р Донкина.
Стажант-репортер: Йоана Станиславова
Редактор: Цветина Петкова