Снимка: БТА; Видео: "Ройтерс" ТЕМА В РАЗВИТИЕ
Разговорите продължиха около четири часа и половина
Малко преди 10.00 ч. българско време във вторник започнаха разговорите между високопоставени представители на САЩ и Русия. Срещата се проведе в Саудитска Арабия и беше посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите водеха първите дипломати на двете страни - Марко Рубио и Сергей Лавров. Това бе най-значимата среща между представители на Вашингтон и Москва след нахлуването на Русия в Украйна преди три години.
Американската страна подчерта, че целта на днешната среща не е да започнат преговори, а да се разбере дали Москва има "сериозни намерения" да сложи край на войната в Украйна. Русия пък заяви, че нейният приоритет е да започне да нормализира отношенията си със САЩ.
Какви са позициите на участниците в срещата ден преди преговорите САЩ – Русия?
СТАРТОВАТА ПОЗИЦИЯ НА РУСИЯ
Пред журналисти шефът на Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) Кирил Дмитриев, който също участва в срещата, изрази увереност, че напредък по икономическите въпроси е възможен в близките два-три месеца.
Русия е обект на тежки западни санкции заради инвазията си в Украйна, припомня Франс прес. „Не можем да разкрием всички подробности. Всичко, което мога да кажа е, че много важна част от преговорите е свързана с икономиката. Разбира се, че има и политически въпроси. Аз не се занимавам с политическите въпроси, а с инвестиционно-икономическите. Имаме редица предложения, които нашите колеги разглеждат. Смятам, че по тази линия е възможно да има напредък не в далечно бъдеще, а в близките два-три месеца“, каза Дмитириев.
Кирил Дмитриев. Снимка: АП/Baraa Anwer
"Добрите руско-американски отношения са много важни за целия свят. Само съвместно Русия и САЩ могат да се справят с много световни проблеми, да разрешават глобални конфликти и да предлагат решения", каза пред АП Дмитриев, който заяви, че той и екипът му ще се съсредоточат върху икономическите въпроси по време на разговорите.
НОВО ИСКАНЕ ОТ СТРАНА НА РУСИЯ
Днес Москва отправи ново искане: НАТО официално да се откаже от обещанието за членство, дадено на Украйна през 2008 г.
Часове след началото на срещата в Рияд говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза пред репортери в Москва, че "не е достатъчно" НАТО да не приеме Украйна за член. По думите ѝ Алиансът трябва да отиде по-далеч, като се отрече от обещанието, дадено на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., че Киев ще се присъедини на бъдеща, неуточнена дата. "В противен случай този проблем ще продължи да трови атмосферата на европейския континент“, допълни Захарова.
Все още няма коментар по темата от страна на членовете на НАТО или САЩ.
ПРОМЯНА В ПОЛИТИКАТА НА САЩ
Разговорите в Рияд са и поредна стъпка в радикалната промяна на политиката на САЩ по отношение на Русия. Киев и основните му поддръжници от Европейския съюз се опасяват, че не са включени в преговорите - поне на този етап, а Москва и Вашингтон може да постигнат сделка, която да не е благоприятна за Украйна и 27-те.
Разговорите бележат значително разширяване на американско-руските контакти близо три години след началото на войната в Украйна, в резултат на която двустранните отношения се влошиха до най-ниското си равнище от десетилетия, посочва АП.
Снимка АП/БТА
ЛИПСВАЩИЯТ ИГРАЧ УКРАЙНА
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев не е бил поканен на дискусиите в Рияд. И добави, че Киев „не знае нищо“ за разговорите в Рияд и „не може да признае никакви решения или никакви споразумения за нас без нас“.
В социалните мрежи държавният глава написа, че всяко мирно споразумение ще трябва да включва „солидни и надеждни“ гаранции за сигурност, за което призоваха Франция и Великобритания, но не всички европейски сили го подкрепят.
ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ПРОБИВ ЛИ Е СРЕЩАТА?
За последно подобна официална среща имаше преди близо две години в кулоарите на срещата на Г-20 в Индия, когато Лавров се срещна с тогавашния държавен секретар на САЩ Антъни Блинкън. През есента на 2022 г. американски и руски служители на разузнаването се срещнаха в Турция на фона на опасенията на Вашингтон, че Москва може да прибегне до ядрени оръжия при неуспехи на бойното поле.
Неотдавнашната дипломатически действия на САЩ по отношение на войната в Украйна накараха Киев и ключовите му европейски съюзници да се борят за мястото си на масата за преговори на фона на опасенията, че Вашингтон и Москва може да продължат със сключването на споразумение, което няма да е в тяхна полза. Вчера френският президент Еманюел Макрон свика в Париж извънредна среща на лидерите на Европейския съюз и Великобритания, за да бъде обсъдена ролята на ЕС в евентуалното прекратяване на огъня в Украйна.
Саудитският сателитен канал "Ал Арабия", позовавайки се на руската делегация, определи приоритета на Москва като "реално нормализиране на отношенията с Вашингтон".
ЗАЩО САУДИТСКА АРАБИЯ?
Провеждането на разговорите в Рияд е важна стъпка към целта, която саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман ал Сауд преследваше в хода на войната, а именно да да постави кралството в центъра на дипломатическите преговори. Той помогна в преговорите за освобождаването на затворници и прие украинския президент Володимир Зеленски за срещата на върха на Арабската лига в кралството през 2023 г. Очаква се украинският президент да посети Саудитска Арабия по-късно тази седмица.
За саудитския престолонаследник, който някога бе наречен "парий" от бившия американски президент Джо Байдън заради убийството на журналисти от в. "Вашингтон пост" Джамал Хашоги през 2018 г. в Истанбул, провеждането на подобни преговори на високо равнище подобрява иначе накърнения му имидж на Запад, отбелязва АП.
РЕАКЦИИТЕ СЛЕД КРАЯ НА СРЕЩАТА
Продължилите четири часа и половина преговори в Саудитска Арабия преминаха успешно, съобщи руският съветник по външната политика Юрий Ушаков, цитиран от "Ройтерс".
Той поясни, че тема на дискусия са били условия за бъдеща среща между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, но е малко вероятно такава да се състои следващата седмица, предаде БТА.
Съветникът уточни, че е имало съгласие преговорите за спиране на войната в Украйна да бъдат водени чрез посредници, но допълни, че Путин ще реши кога да започнат контактите със САЩ по въпросите за Украйна.
САЩ и Русия назначават преговорни екипи за прекратяване на войната в Украйна
По-късно Държавният департамент на САЩ съобщи, че Вашингтон и Москва назначат екипи за преговори за прекратяване на войната в Украйна.
ВСИЧКО ЗА СРЕЩАТА САЩ - РУСИЯ ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Станимира Шикова