Коментират проф. Тодор Тагарев и проф. Йонко Мермерски

Започнаха разговорите между високопоставени представители на САЩ и Русия. Срещата се провежда в Саудитска Арабия и е посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите са водени от първите дипломати на двете страни - Марко Рубио и Сергей Лавров.

Възможно ли е да се постигне сделка за примирие в Украйна? И защо на масата за преговори няма представители на Украйна и ЕС? Темата коментираха бившият военен министър проф. Тодор Тагарев и преподавателят проф. Йонко Мермерски в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Започна срещата между висши представители на САЩ и Русия в Рияд

„Не очаквам бързо развитие. Ако се постигнат договорки, те ще са резултат от цяла серия от срещи, но няма как това да се случи без участието на Украйна и представители на ЕС. Тръмп и екипът му казаха, че отговорността за съблюдаване на мирни договорености ще е на Европа”, заяви проф. Тагарев.

„Какви договорки може да станат, при условие че три години нямаше никакъв диалог? Тръмп е много предвидим. Сега нещата вървят интензивно, защото четири години ситуацията се развиваше в обратна посока на това, което той се опитваше да направи. Той е суверенист, а не  глобалист. САЩ в момента искат Европа да направи повече за себе си, а не те да са гарантът за всичко. В момента в Рияд „чупят леда”, заяви проф. Йонко Мермерски.

Според Тагарев няма как САЩ и Русия да постигнат споразумение, което не е съгласувано с Украйна. А сигналите от Европа също били ясни – че ще работи за траен и справедлив мир. „За да бъде постигнат такъв, трябва да се отчете мнението на Украйна и на Европа”, каза проф. Тагарев.

„Не е въпросът къде ще е линията, а тази линия да не се пресича в бъдеще, тоест - да има гаранции за сигурността. Това не може да стане с 1-2 срещи. Ще бъде поетапен процес. Дано всяка стъпка води до изграждане на някакво доверие, защото три години нямаше диалог”, заяви Мермерски.

Тагарев подчерта, че във войната няма ясен победител, а Украйна, подкрепена от Европа, може да продължи още дълго да воюва.

„За мен най-неочаквано е, че САЩ, като начална позиция в преговорния процес, приеха основни искания на Путин - Украйна да не влиза в НАТО и Русия да остане на окупираните до момента територии. Изглежда, че Тръмп и неговата администрация го приемат”, коментира Тагарев.

„За мен това са предварителни заявки и стартова позиция за започване на преговори – всеки един се заявява”, коментира проф. Мермерски.

ВСИЧКО ЗА СРЕЩАТА САЩ - РУСИЯ ЧЕТЕТЕ ТУК