По време на демонстрациите се стига до безредици

След седмица на многохилядни протести заради ареста и отстраняването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, някои от които доведоха до сблъсъци на демонстранти с полицията, естествено възниква въпросът доколко мегаполисът е безопасен за туристите и за своите гости. Отговор на този въпрос се опитва да даде турското англоезично издание Türkiye Today.

Според него протестите остават изолирани в малки части на града, а ежедневният живот на жителите и туристите остава незасегнат.

Протестиращите в Турция заплашиха, че бунтовете тепърва започват

Снимка: БГНЕС

Туристическите райони, включително популярни зони като Кадъкьой, Султанахмет и Еминьоню, функционират спокойно. Това се отнася и до историческия квартал „Вефа”, недалеч от „Сарачхане”, където се провеждат ежедневните протести на опозицията, както и за Капалъ Чаршъ. 

Според турския сайт противопоставянето между демонстранти и полиция, за което се съобщава, се случва късно вечер в района на „Сарачхане”, където се намира сградата на Голямата община на Истанбул. След протестите има сблъсъци между малки групи и полиция в района на акведукта Боздоган.

Седма нощ на недоволство в Истанбул

Снимка: БГНЕС

По разпореждане на валийството през миналата седмица бяха затворени редица станции на истанбулското метро. В понеделник обаче станцията на площад „Таксим“ беше отворена.

Някои улици остават временно затворени за движение. Според изданието обаче общественият транспорт на Истанбул функционира в голяма степен без смущения.

На сигурността на чуждестранните туристи в Турция се спира и публикация на британския Independent. Според вестника британското външно министерство предупреждава пътниците за протестите в Турция и за риска от насилие на тях. И съветва посетителите на страната да следят местните медии, да планират придвижването си съобразно с тях и да избягват големи струпвания на хора.

Снимка: БГНЕС

Министерството обаче не е излязло със специално предупреждение британските граждани да избягват пътуване до страната.

Българското Министерство на външните работи също посъветва българските граждани да избягват масовите събирания в Истанбул, да спазват указанията на властите и да се съобразяват с транспортните ограничения. Препоръката на Ситуационния център на министерството, издадена за периода 19 – 23 март, засега не е подновена.

Редактор: Габриела Винарова
Източник: Петър Къдрев, БТА