Мястото е открито през 1972 година от вече покойната професор Димитрина Джонова
В горите над село Гърло, Община Брезник, е скрито едно тайнствено място, което е колкото забележително, толкова и занемарено. Това е храм-кладенецът "Под кула" - място, изпълнено с много история, на което се усеща силна енергия. Място с камъни, които са подредени по специфичен начин, и кладенец, който носи много истории. За такива места обаче сме свикнали да казваме, че проблеми има, тъй като не се полагат достатъчно грижи. Видимо на места мястото се руши и за съжаление опасността то да потъне в забрава, не е малка.
Храм-кладенецът е на десетина минути хубав черен път от село Гърло. Мястото е открито през 1972 година от вече покойната професор Димитрина Джонова.
"Отвън е имало като маркер едно каменно корито. Когато започват разкопките професор Джонова вижда тухлички, камъни и първоначално е мислела, че е открила някаква гробница. Какво ли е било нейното учудване, когато разкрива този кладенец и този масивен каменен зид", разказва историкът Аниела Асенова.
Открито е местоположението на свещения Кивот
След проучвания става ясно, че кладенецът датира от 12-10 век преди Христа. "Представяте ли си колко хиляди години достигат до нас и продължава да съществува този храм-кладенец. Смята се, че той изграден от културата Нураги, на Бог Енки, шумерският бог Енки, който е Бог на водата, на подземните води, Бог на растителността. И точно неговото растение дърво, с което той е изобразяван върху каменни барелефи, е дъбът", разказва Асенова.
Подобен кладенец в България няма, категоричен е историкът. "Нашият е единствен по рода си в България. Той е най-старият. Може да е най-малък, но прилича на кладенците, които са открити на остров Сардиния. Този кръгъл отвор - при фази на Луната...тя е огрявала водата, която се е намирала в кладенеца и така са се правели възлияния на Бог Енки", твърди Аниела Асенова.
Храм-кладенецът обаче е оставен на произвола на съдбата. Руши се непрекъснато.Освен това навсякъде в района е пълно с видими следи от набези на иманяри. Те са активните, а не държавата – ядосват се в село Гърло.
Повече по темата гледайте във видеото.