Младежи от цяла България търсят технологични решения на актуален проблем
В Център на иновациите, креативността и програмирането се превръща Американският университет в България по време на седмото издание на HackAUBG. Младежи от цяла България, разделени в отбори, търсят технологични решения на актуален проблем, като темата беше зададена по време на официалното откриване на състезанието.
Тази година в надпреварата се включват над 80 участници, разделени в 16 отбора. Темата, по която всички работят, е „Иновации в космическото пространство”. Всеки тим има 48 часа да създаде технологичен продукт или услуга, както и да направи задълбочено проучване за конкуренцията в тази бизнес сфера.
„Имахме един бурен процес на мислене, на идеи. И след дългото премисляне най-накрая избрахме идея, така да се каже – да направим платформа, която да помага в обучението на хора, които искат да се занимават с астронавтика. Това е сферата, в която се изпращат ракети в Космоса, като нашата платформа цели да покаже точно местоположение, базирано на изчисления чрез изкуствен интелект, къде ще бъде най-добре тази ракета да бъде поставена, да бъде изстреляна, така че да се спестят най-много пари, гориво и въобще целият процес да бъде много по-добре оптимизиран, изчислен и измислен”, заяви Тихомир Гърменлиев, участник в състезанието.
HackAUBG 7.0: Младежи от цяла България търсят технологични решения на актуален проблем
„Идвам заради тръпката, която трябва да създаде един продукт от нулата, когато се разкрие темата. Заради самото преживяване да се измисли някаква тема, да се седне с отбора и да се направи нещо за това малко време. Тук се мотивираме да си развиваме мисленето, което за този кратък период от време, също научаваме много важни неща, имаме мотивацията да ги научим за този кратък период от време и да ги използваме занапред в бъдещи наши проекти”, споделя Мирослав.
23-ма ментори от водещи IT компании в България и чужбина са в помощ на участниците през цялото време на състезанието. „Дори сега нещата да не са перфектни, да не направят най-якия продукт, този път няма да успеят, но вече ще имат опита как се прави това нещо и ще го направят след време пак. Най-вероятно също няма да им е супер успешно, но просто правейки го - единственият шанс да направиш голям бизнес е просто да правиш много бизнеси. Така че тук, симулирайки един малък вариант на бизнес, реално за два дни научават много за това какво е да направиш истинска компания след това”, посочва Илиян Коджахристов, ментор.
Общият награден фонд е 6 000 лева, като награди са предвидени за първите три отбора. „Това, което съдиите ще гледат за наградите, е доста комплексна група от изисквания. Трябва да имат добре работещ код, добре работещ продукт, както и доста добър research за това какво всъщност са направили, презентацията как е минала и доста голяма група от малко по-разбити изисквания по тези теми”, заяви Самуил Младенов, президент на студентски клуб The Hub.
През годините събитието HackAUBG е дало началото на редица проекти, които продължават да се развиват и след това – не просто като идея, а като реални решения с потенциал за приложение.