Снимка: iStock ТЕМА В РАЗВИТИЕ
Реакцията на световните лидери не закъсня - готови са на реципрочни мерки
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни „реципрочни мита” за страни от целия свят. „Денят на освобождението”, както беше обявен от самия него, цели да стимулира вътрешното американско производство. Той обяви извънредно положение в страната поради икономическата ситуация и търговския дефицит.
„Скъпи сънародници, това е Денят на освобождението. Чакахме го дълго. 2 април 2025 г. ще бъде запомнен завинаги като деня, в който американската индустрия се възроди, денят, в който Америка отново взе съдбата си в свои ръце и деня, в който започнахме да правим Америка отново богата”, каза Тръмп.
Тръмп налага 20% мито върху стоки от ЕС
Американският президент пресметна, че обявените от него мита ще доведат до инвестиции в САЩ за 6 трилиона долара. В показани от Тръмп данни се вижда, че Европейският съюз ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, а стоките от Великобритания ще бъдат облагани с 10%. Китай - с допълнителни 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван.
Експерти предупреждават за опасност от повишаване на цените и търговски войни
Макар основното обещание на Тръмп е да направи Америка отново богата, икономисти се притесняват, че неговите решения ще бръкнат надълбоко на първо място в джобовете на собствените му сънародници.
„Освен това, много от тези мита се налагат върху части и компоненти за внос, които се използват в производството на американски стоки. Така че ефектът върху много индустрии, като производството на автомобили, може да бъде обратният”, коментира преподавателят в Университета по икономика в Сидни, Австралия Владимир Тяжелников.
Нещо повече - новите тарифи могат да хвърлят света в нова глобална икономическа криза. „Трябва сериозно да се разтревожим. Последният път, когато търговска война от такъв мащаб се е случила през 30-те години на миналия век, тя доведе до рецесия в световен мащаб”, предупреди Тяжелников.
Часове след решителния подпис на Тръмп върху указа с новите тарифи, реагираха и световните борси. Търговията започна със сериозен спад. Понижи се и стойността на американския долар.
Огромен брой стоки - от китайска керамика, през електрически автомобили до германски коли и американски бърбън. Може да поевтинеят за потребителите в ЕС и Великобритания.
Пренасищането със стоки, което вероятно ще се насочи към рафтовете на магазините в Европа и Обединеното кралство, представлява нежелана последица от опита на Доналд Тръмп да съживи отново американската икономика, като направи чуждестранния внос значително по-скъп.
Според западни експерти краткосрочното последствие от митата, наложени от Тръмп, ще бъде внезапната поява на излишък от стоки, чиито продавачи ще търсят начин да се отърват от тях, дори и на намалени цени. Тези стоки бързо са станали неконкурентоспособни в САЩ и са пренасочени другаде - практика, известна като „дъмпинг“.
Мнозина икономисти смятат, че Евросъюзът и Великобритания ще се окажат ключова дестинация за този „дъмпинг“, чиито резултат в краткосрочен план е в полза на потребителите. Причината е, че производителите се стремят да се отърват от потребителските стоки, предназначени преди това за най-голямата икономика в света, като пренасочат доставките и намалят цените, за да гарантират, че тези стоки ще бъдат продадени.
Проблемът обаче е, че подобен икономически прилив може да предизвика неконкурентоспособност на местните производители, които ще се борят да запазят вътрешния си пазар и да се справят с опасността да се окажат изтласкани от бизнеса.
За западната потребителска култура, свикнала с десетилетия на до голяма степен безпрепятствена свободна търговия, увеличаваща избора и понижаваща цените, тарифната революция, въведена от Тръмп, е грубо разтърсване. За президента на САЩ митата са инструментът, с който той се надява да направи чуждестранния внос неконкурентоспособен и да принуди компаниите да създават производства на територията на Съединените щати.
Много икономисти обаче твърдят, че митата ще увеличат цените, плащани от потребителите в САЩ, тъй като производителите им прехвърлят цената на по-скъпия внос и рискуват глобална търговска война, дефинирана от по-висока инфлация и стагниращ растеж.
В краткосрочен план обаче страните, които разчитат на износа на стоки за САЩ - търговия на стойност около 4,1 трлн. долара през миналата година, водеща до близо 1 трлн. долара търговски дефицит за Вашингтон, са изправени пред въпроса какво да правят със стоките, които вече не могат да продават в Америка.
Според експерти китайските фирми, които са най-големият вносител в Америка и срещу които бяха наложени високи мита, ще търсят други пазари, за да продадат стоките си, дори и на по-ниски цени. За 2023 година износът на Пекин за Вашингтон възлиза на 436 милиарда долара, най-вече електроника и оборудване. Митата ще доведат до това, че китайските компании ще увеличат продажбите си в Европа - от облекла, през домашни потреби, соларни панели до електрически автомобили.
Световни лидери предупредиха за тежките ефекти, които новите тарифи могат да нанесат
Урсула фон дер Лайен се закани на реципрочни мерки, ако опитите за преговори с Вашингтон ударят на камък. „Решението на президента Тръмп да обяви универсални тарифи на целия свят, в това число и на Европейския съюз, е голям удар за световната икономика. Много съжалявам, че той направи този избор. Ефектът ще бъде усетен незабавно. Милиони хора ще започнат да плащат по-високи сметки за храна, лекарствата ще поскъпнат, както и транспортът. Инфлацията ще скочи. Всички бизнеси - големи и малки, ще пострадат още от първия ден”, предупреди председателят на Европейската комисия.
Урсула фон дер Лайен: Митата на САЩ ще доведат до „бюрократично чудовище”
„Наложените от САЩ мита трябва да подтикнат Европа спешно да постигне търговски споразумения с други партньори по света”, заяви председателят Европейския съвет Антонио Коща. „Ще работим с всички наши партньори и ще продължим да укрепваме и разширяваме търговската си мрежа. Сега е моментът да ратифицираме споразуменията с Меркосур, Мексико и да постигнем решителен напредък в преговорите с Индия и други ключови партньори”, написа още той в публикация в платформата X.
„Китай твърдо се противопоставя на това и ще предприеме контрамерки, за да защити своите права и интереси. В търговските войни няма победители и няма място за протекционизъм. Китай настоява САЩ незабавно да отменят едностранните тарифи и да разрешат различията с търговските си партньори чрез диалог на равни начала”, беше коментарът от Пекин.
САЩ предлагат налагане на такси за китайските кораби
Тайванското правителство обяви, че американските мита, наложени на острова, са необосновани ще ги обсъди с Вашингтон, като обвини частично за търговски дисбаланс технологичните ограничения на САЩ за Китай при първия мандат Доналд Тръмп.
„Япония е страна, която инвестира най-много в САЩ, така че се чудим дали има смисъл за Вашингтон да налага еднакви мита за всички страни. Трябва да вземем предвид кое е най-доброто за японския национален интерес. Ние поставяме всички опции на масата за разглеждане в търсене най-ефективния отговор. Широките търговски ограничения на правителството на САЩ ще имат значително въздействие не само върху икономическите отношения между Япония и САЩ, но и върху световната икономика и многостранната търговска система като цяло. Имаме сериозни опасения относно съответствието на тези мерки със споразумението на СТО и споразумението за търговията между Япония и САЩ. Ние ще продължим да призоваваме настоятелно САЩ да преразгледат своите мерки”, подчерта японският премиер Шигеру Ишиба.
„Изключително жалко е, че правителството на САЩ обяви решението си да наложи реципрочни мита, въпреки че изразихме загрижеността си на различни нива и призовахме Вашингтон да не предприема едностранни мерки”, заяви генералният секретар на японското правителство Йошимаса Хаяши пред местни медии, цитиран от ДПА.
Тръмп: Готов съм за митнически споразумения с други държави
Междувременно министърът на търговията Йоджи Муто каза на своя американски колега Хауърд Лътник, че наложените мита ще затруднят японските компании да инвестират на американския пазар и ще навредят на водещата световна икономика. На въпрос от местните медии за възможността за ответни мерки, Муто обясни само, че Япония ще трябва да направи това, което е в национален интерес, без да навлиза в подробности.
„След като глобалната търговска война се превърна в реалност, правителството трябва да направи всичко възможно, за да преодолее търговската криза”, беше реакцията на изпълняващия длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су.
„Тръмп е запазил редица важни елементи от нашите отношения, търговските отношения между Канада и САЩ. Но тарифите за фентанил все още остават в сила, както и налозите за стомана и алуминий. Ние ще се борим с тези тарифи с контрамерки, ще защитим нашите служители и ще построим най-силната икономика в Г-7”, заяви канадският премиер Марк Карни. Според него американските мита ще променят фундаментално международната търговска система и ще засегнат милиони канадци.
Канадската индустрия се подготвя за ефектите от новите американски тарифи
От външното министерство на Бразилия също дойде коментар: „Бразилското правителство съжалява за решението на САЩ да наложат допълнителни мита от не повече от 10 на сто върху целия бразилски износ за тази страна и обмисля всички възможни действия за осигуряване на реципрочност в двустранната търговия, включително и да се обърнем към Световната търговска организация (СТО), за да защитим законните национални интереси”.
„Ние само ще направим вноса от САЩ по-скъп, ако те ни отнемат работни места, но няма да вдигаме тарифите, ако техните стоки помогнат за разкриването на работни места с по-висока стойност”, съобщи колумбийският президент Густаво Петро.
Британският премиер Киър Стармър подчерта, че ще има икономическо въздействие от митата на Доналд Тръмп, но правителството ще отговори „хладнокръвно и спокойно”. Според него американският президент „е действал в интерес на страната си, а ние ще действаме в интерес на Великобритания”. Той каза, че Обединеното кралство е „подготвено” и че „една от най-силните страни на тази нация е способността ѝ да запази хладнокръвие”.
Министърът на бизнеса и търговията на Великобритания Джонатан Рейнолдс заяви, че митата за Обединеното кралство са „разочарование” и „предизвикателство”, макар и Лондон да е в „по-добра позиция от много други страни от това, което беше обявено снощи, но все пак сме разочаровани”.
Лагард: Търговската война, започната от Тръмп, е сигнал за събуждане на Европа
„Новите мита, наложени от правителството на САЩ върху световната търговия, са историческа промяна към протекционизъм и отклонение от начина, по който Европейският съюз вижда икономическия и социалния прогрес”. Това каза гръцкият финансов министър Кириакос Пиеракакис. Той говори на заседание на комисията по икономическите въпроси на гръцкия парламент, свикано за обсъждане на законопроекта, озаглавен „Укрепване на капиталовия пазар и други разпоредби”.
„Като държава ние подкрепяме свободната търговия. Надяваме се, че тази ситуация ще продължи възможно най-кратко. Последиците все още не са очевидни в тяхната цялост, въпреки че се предвижда, че ще бъдат отрицателни“, заяви Пиеракакис в изявление пред медиите, цитирано от „Ройтерс” и БТА.
Министърът отбеляза още, че е „факт, че гръцкото правителство участва и ще помогне за оформянето на общия европейски отговор. Гръцката икономика, с план, ще посрещне отговорно международните предизвикателства”.
Шолц за митата на САЩ: Европа не е слаба, готови сме да отговорим
Италианският премиер Джорджа Мелони, нарече решението на Тръмп „грешка”.
Според австралийския премиер Антъни Албанезе митата на администрацията на Тръмп нямат логично основание и противоречат на основите на партньорството между двете страни. „Това не е приятелска постъпка. Днешното решение ще засили несигурността в глобалната икономика и ще увеличи разходите на американските домакинства”, е мнението му.
„Интересите на Нова Зеландия са защитени най-добре в свят, в който има свободна търговия, двустранните отношения на Нова Зеландия със САЩ остават силни. Ще говорим с администрацията, за да получим повече информация, а нашите износители да разберат по-добре какво въздействие ще има тази новина”, поясни министърът на търговията на Нова Зеландия Тод Маклей.
Реакция в Народното събрание - какво смятат за митата българските лидери
Темата с наложените мита от Белия дом отекна и в кулоарите на Народното събрание. Част от политическите сили изразиха сериозни притеснения за това какво ще се случи след новите търговски условия, които идват от Вашингтон.
„Между САЩ и ЕС се разгаря търговска война с пълна сила. Ударът върху инфлационните процеси в цялата европейска общност ще е толкова тежък, така че пак разчитам и на партньорството с Европа. Огромен удар е това 25-процентно мито. Не знам как в Европа ще отреагираме като общност. Това още повече ще раздели страните в НАТО и ЕС. Във всички случаи ще се вдигне инфлацията, ще създаде голям стрес - намаления на работни места, инвестиции. Ще се отрази на автомобилния сектор, машиностроенето, стомана, алуминии, и на бирата ще се отрази, защото кенчетата се правят от подобни сплави”, каза председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Беше обявена търговска война на Европа от Щатите, а едновременно с това знаем, че има реална война от Изток, което показва, че ние трябва да сме в центъра на Европа. Не само икономически, но и от гледна точка на национална сигурност”, смята съпредседателят на ПП Кирил Петков.
„Това, което ще ни помогне в случая - за добро или за лошо е, че ние нямаме почти никаква търговия със САЩ. Големият въпрос обаче е чисто геополитически оттук нататък как този политически елит, който е свикнал да ходи само на колене - как ще успее да договаря каквито и да е било отношения с американците. Видно е, че към настоящия момент те не са добре приети”, е мнението на лидера на „Възраждане” Костадин Костадинов.
„Ние говорим само какво се случва на международната сцена. Относно митата премиерът трябва да обясни какво точно се случва и какво следва за България. Това е неговата роля. Той ни представлява в Европа, на всички срещи. Да се информира, да излезе да каже”, настоя лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски.
Как ще се отразят американските мита на българското производство и износ
Много компании в България са част от веригата за производство на части, които след това се превръщат в краен продукт в западните концерни и поемат по пътя към американския пазар. Според ръководителя на завод за автомобилни кормилни уредби и спирачки митата, които Тръмп наложи, може да доведат до спад в поръчките за фирмата.
„Със сигурност продукти, които ние реализираме в Европа и се вграждат в европейски машини, които се продават на американския пазар, върху тях ще бъдат начислени допълнителни такси, които ще ни се отразят”, смята Владимир Спасов, който е ръководител на компания износител.
Отражението - по-малко поръчки за нашите фирми означава по-малко приходи и трудности в поддържането на работна ръка и плащането на заплати. Но предприятията все още не бързат с негативните прогнози.
„Наистина, за момента нещата изглеждат стряскащо, но трябва да ги гледаме в цялост след няколко седмици, когато най-вероятно ще бъдат фиксирана окончателната позиция на американската администрация и ЕС”, добавя Спасов.
На метростанция „Европейски съюз” в София, повечето хора вече знаят за таблицата на Тръмп и търговската му война с Европа. „Ние като народ и като държава не трябва да се притесняваме, защото търговският обмен между двете страни е минимален. Като цяло за самия евросъюз като съюз може да има последици, но като отделна държава ние няма защо да сме притеснени”, смятат хората.
Васил, живял 30 години в Съединените щати, смята, че действията на Тръмп са правилни. „Крайно време е някой да си плаща за всичко това, което се продава на американския пазар. До сега всичко беше свободно без мита, без нищо”, казва той.
В отговор до NOVA от Министерството на икономиката посочват, че тяхната прогноза е митата да доведат до негативни последици като: Намалена конкурентоспособност на нашите фирми и по-малка нужда от български изделия за европейския пазара.
Въвеждането на нови мита от американския президент Доналд Тръмп е водеща тема в западния печат
Въвеждането на нови мита от американския президент е водеща тема в западния печат днес, пише БТА.
Световни лидери заплашиха с реципрочни мерки срещу митата на САЩ
Доналд Тръмп обяви търговска война на целия свят, като хвърли Съединените щати в икономическа неяснота, пише в. "Монд".
Вашингтон не е въвеждал такива мита от 30-те години на миналия век. Изглежда, че размерът на митата, който е бил преценяван страна по страна, не се базира на научен подход, отбелязва френското издание. САЩ нанасят зрелищен удар по световния икономически ред, за чието изграждане допринесоха след Втората световна война. Представяйки страната си като жертва, която от десетилетия е подложена на тормоз от всички в търговско отношение, Доналд Тръмп обяви на 2 април безпрецедентни мита, пише още "Монд".
В Розовата градина на Белия дом, в присъствието на представители на правителството и на работници от автомобилната индустрия от Детройт, Тръмп пое курс към модела на крепостта, като събуди спомени за един свят с мита и изолирани икономики, изтъква френският всекидневник.
В. "Фигаро" отбелязва, че според Тръмп митата могат да постигнат три цели едновременно:
• да напълнят с пари хазната на федералното правителство,
• да направят така, че производството да се премести в САЩ, като по този начин бъде решен проблемът с търговския дефицит на САЩ,
• да създадат средство за упражняване на натиск за постигане на стратегически отстъпки както от партньорски страни, така и от опоненти.
Тръмп обяви "Деня на икономическата независимост" на САЩ с мита от 20% за Европа и 54% за Китай, пише испанският в. "Мундо".
Тръмп обяви търговска война на света с универсално мито от 10% и сериозни мерки по отношение на основните търговски партньори на САЩ, пише в. "Паис".
Президентът на САЩ обяви най-високите вносни мита от един век насам и 20% мита за идващите от Европейския съюз продукти, отбелязва испанският всекидневник.
Тръмп усилва митата, но Великобритания се размина с най-лошото. Митата за Обединеното кралство са 10%, пише британският в. "Таймс".
В. "Телеграф" се фокусира върху думите на източник от "Даунинг стрийт", според когото по-ниските мита за Обединеното кралство са следствие от възприетия от Лондон подход и седмиците на интензивна дипломация на британския премиер Киър Стармър и на други представители на неговото правителство.
Великобритания не избяга от митата на Тръмп, който предприе мерки срещу "чуждестранните измамници" в рамките на нова глобална търговска война, пише в. "Индипендънт".
Британските компании бяха засегнати от 10-процентни мита върху всички стоки, които Великобритания изнася за САЩ, след като Доналд Тръмп постави началото на нова ера в световната търговия и заяви, че Америка "няма повече да бъде ограбвана", изтъква британското издание.
Доналд Тръмп наложи мащабни глобални мита, пише в. "Ню Йорк таймс".
Тръмп въведе мито от 10 процента за всички страни, но за търговски партньори на САЩ като Китай, Япония и Европа бяха обявени два или три пъти по-високи мита, отбелязва американското издание.