Снимка: iStock
В Пловдив продължават да търсят причините за смъртта на 6-годишен пациент, който издъхна в стоматологична клиника
В Пловдив продължават да търсят причините за смъртта на 6-годишното дете, което издъхна в стоматологична клиника. Вече е установено, че малкият пациент е бил под пълна упойка в продължение на 4 часа. Усложнението е настъпило, след като детето е било изведено от нея. В ефира на NOVA експерти заявиха, че лекарите не са задължени да тестват децата за алергия преди анестезия.
По регламент една пълна упойка в стоматологичния кабинет може да продължи до 180 минути. Но при необходимост и преценка на лекарите – времето може надскочи тези 3 часа. През цялото време обаче пациентът се наблюдава в специална стая в болницата, включително и няколко часа след излизането от упойка. И докато стане ясно имало ли е пропуски и виновни за смъртта на детето, специалисти посочват проблемите. Като липсата на стандарти, включително по анестезиология и реанимация и прилагането на пълни упойки като „мода” в стоматологични клиники у нас. Затова призовават - пълни упойки върху деца да се използват само в краен случай.
Има ли пропуски в анестезията при казуса с починалото 6-годишно дете в Пловдив
Трагедията върна спомените на Пенка Павлова от преди две години. С дете на 5 и спешна нужда да излекуват зъбите му, го води на преглед в столична клиника.
„Самият стоматолог ме посъветва да отидем в клиника, където да го приспят и да оправят всички зъби без проблеми. Никой не ме е питал за алергии”, сподели жената.
Приспали детето и ѝ казали да си го вземе след един час.
„Те дори не я събудиха, просто ни извикаха и ни казаха „Вземете си я”. Сега като чух този случай си мисля какво е можело да причиним на детето от незнание. Казаха ни, че това е най-лесният вариант да излекуваме зъбите”, допълни жената.
Най-лесният вариант обаче трябва да се прилага само в крайни случаи. А излизането от упойка трябва да бъде под лекарско наблюдение.
„Добрите практики не задължават да се правят тестове при всяко дете.”, обясни д-р Николай Младенов.
Фаталната стоматологична интервенция поставя на масата други проблеми.
„Сякаш има разписани правила и изведнъж нещо куца. Може би не се обръща достатъчно внимание на студентите, когато напуснат университета и започнат практика”, твърди преподавателят по дентална алергология в Медицинския университет в София проф. Мария Денчева.
„Големият проблем се състои в това, че от 10 години водещи стандарти липсват, вкл по анестезиология”, обясни председателят на Българската асоциация за закрила на пациенти и адвокат Пламен Таушанов.
Специалисти допълват, че ако родителите не са сигурни при кого сядат децата им, първо трябва да проучат опита им. И да не приемат пълните упойки на всяка цена.
„За мен пълната упойка е крайно решение. Колегите го описват като медицински сън, който премахва лошите спомени. Не може едно дете да се приспива за 3 кариеса по няколко пъти. Освен, че станаха модерни, се превърнаха в лавина. Все повече деца се изпращат за пълна упойка”, обясни д-р Влахова.