Както църквата „Свето Успение Богородично”, така и местността около него имат историческо значение

Свещеник в знаков за региона на Царево храм започна изграждането на път, алеи и нова площадка към Божия дом. Става дума за църквата „Свето Успение Богородично” в квартал „Василико”. Както храмът, така и местността около него имат историческо значение.

Мечтата на отец Стоян Кралев е мястото да бъде още по-приветливо за вярващите, които целогодишно се стичат там. Свещеникът сам се включи в строителните дейности около църквата.

Вярата като лек за зависимости: Говори първият пациент на православния център за лечение във Видин

Така, за Великден църквата посрещна миряните с нова алея и площадка, аромат на море и цъфнали дървета и храсти.

"Правя го с удоволствие, не по задължение, самият аз се радвам да участвам в нещо добро. Мисля, че това трябва да е основният мотив на човек - каквото и да прави, да го прави със сърце. Ако не му доставя радост, по-добре да не се захваща. Да си намери това поприще, което ще му достави радост", коментира отец Стоян Кралев.

Идеята му да изгради път към храма е приветствана от местната община, защото така църквата ще бъде достъпна за повече хора и най-вече - за граждани в неравностойно положение.

"След ремонт миналата година осигурихме павета, които ще облагородят мястото. Ще бъде приветливо, хубаво, за да могат хората да се наслаждават на гледката. Помагаме активно и за храма в Лозенец, в Ахтопол също ще помогнем", увери зам.-кметът в сектор „Култура и туризъм“ в Община Царево Мария Димитрова.

"Да имаш подкрепата на общината е много добре. Много е приятно чувството да знаеш, че можеш да звъннеш на кмета и той ще ти вдигне. Като му кажеш, че ти трябва фадрома, той ще намери човек, който след 10 минути да дойде", обясни още Кралев.

„Ничия земя“: Молитва срещу дрога

„Свето Успение Богородично“ е най-старият храм в Царево, извисяващ се край морето. Построен е през 1810 г., но върху основите на църква от 10 век, разказва отец Стоян Кралев. Споделя, че за него мястото има особен заряд. Археолозите са открили, че още през 6 век преди Христа, траките са обитавали полуострова, а районът е предпочитана дестинация за туристи и вярващи.

"Аз се надявам искрено, че това ще бъде оценено не само от туристите. Всичко, което се прави, е за да създаде удобство на човека, който идва на литургия. Защото, ако ние не участваме в литургията, а само преминаваме покрай храма, за да си направим селфи, ще бъде жалко. В църквата човек влиза, за да намери облекчение на своите проблеми, за своето здраве - духовно и физическо, да поиска от Бога нещо, от което се нуждае", отбеляза отец Стоян.

Репортер: Елена Танева

Редактор: Цветина Петкова