Снимка: gettyimages
Церемонията включва освещаване на хляб и вино, причестяване, размяна на жестове на мира, спазване на мълчание за лична молитва
В студиото на NOVA церемонията по изпращането на Франциск коментираха богословът и философ, който беше и извънреден и пълномощен посланик на България към Светия престол във Ватикана през 2019 г. Богдан Паташев, както и преподавател по нравствено богословие в Софийския университет и доктор по история на философията Костадин Нушев. Те разтълкуваха символиката на ритуала и обясниха кои са важните моменти от него.
ЦЕРЕМОНИЯТА ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ТУК
„Светът осиротя”. Това заяви Жана Яковлева, представител на Българския културен институт в Рим, която въпреки блокирания град, успя да стигне до екипа на NOVA. „Трябва да се смирим, да се погледнем, да говорим, да има диалог. Него го няма тук между нас, но това, което ни подаде, накара всички тези хора и политици да бъдат днес тук. Със смъртта си той още веднъж отвори вратата за разговори за мир. Това е най-важното нещо, което трябва да се случи”, каза Яковлева.
СНИМКИ ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ВИЖТЕ ТУК
Венета Ненкова е екскурзовод във Ватикана и директор на българското училище в Рим. Дълги години работи в радио Ватикана. „Моите първи спомени за Ватикана са от когато бях на девет години. Свързани са с атентата срещу папа Йоан Павел II. Тогава за първи път през 1981 г. видях по телевизията купола на „Св. Петър”. Още си спомням този черно-бял телевизор с този прекрасен купол и никога не съм преставала да мисля за него. Никога не съм си мислила, че аз от Добрич ще отида да работя за този купол - куполът на Микеланджело и базиликата „Свети Петър”, тъй като от 25 години съм сътрудник на радио Ватикана”, започва разказа си тя.
По думите ѝ папа Франциск слезе при масите и напълни площадите и църквите. „Той следва максимално това, което Исус е проповядвал. Той е този, който се навежда и до най-ниския. Той е папата, който отиде в покрайнините, в периферията, в изоставените места”, казва Ненкова.
Посещението на папа Франциск в България
„Папа Франциск получи покана от премиера Бойко Борисов да посети България. С неочаквана радост тогава получихме потвърждението“, разказа Румяна Бъчварова, която тоагва беше началник на кабинета на Борисов. По думите ѝ визитата е била подготвяна шест месеца.
„От екипа му ни поканиха, за да получим отговорите на многото въпроси, които имахме за визитата“, разказа тя.
Бъчварова била изненадана, когато разбрала, че лично папа Франциск ще ги приеме. Още преди началото на официалната среща, той ги извикал и споделил своите очаквания от визитата.
„Първо каза, че тя трябва да е много скромна – да няма разхищения, пищни символи или големи автомобили. Пристигна с малка бяла кола. Покани ни да участваме с него на месата. Специално на мен ми каза да вървя след него“, спомня си Бъчварова. По думите ѝ това било уникално преживяване с дълбоко съдържание и силни послания.
„Папата ни обясни какво иска да каже на света с визитата си в България. Определи се като последовател на папа Йоан XXIII и подчерта, че религиите трябва да се обединят, за да постигнат мир“, разказа тя.
Бъчварова си спомня и посещението в Раковски, където папата се срещна с децата – събитие, което било най-сложно от логистична гледна точка. След всяко събитие Франциск ѝ благодарял и споделял колко добре е било организирано.
„Имахме план Б за всяко едно събитие. При последната молитва – тази за мир пред паметника на Света София – заваля дъжд и предложихме да я преместим в Ларгото. Но папата отказа. Произнесе молитвата под дъжда. Никой не си тръгна. Това показваше духа, който носеше този човек“, каза Бъчварова.
Тя си спомня още, че папа Франциск се поклонил пред Светия Синод и целунал ръката на патриарх Неофит.
Най-вълнуващият момент за нея обаче бил причастието на децата в Раковски.
„Там той им каза: Вие трябва да се научите да мечтаете“, спомня си тя.
По думите ѝ папа Франциск е показал, че голямата политика може да се прави с доброта и смирение.
„Той постави България на световната карта“, подчерта Бъчварова.
Снимката на Тръмп и Зеленски
По думите на Румяна Бъчварова, снимката, на която президентът на САЩ Доналд Тръмп и този на Украйна Володимир Зеленски разговарят по време на погребението на папа Франциск, ще бъде снимката на годината – особено ако доведе до политически резултат.
Разговорът между двамата лидери, по нейните думи, е бил труден и сериозен.
Кореспондентът на радио „Ватикана” Гергана Дойчинова сподели най-яркия си спомен от папа Франциск – как той излиза сам на площад Свети Петър по време на пандемията, за да се помоли за целия свят.
"Това беше един наистина внушителен момент. Исторически. Беше точно в разгара на пандемията. Тогава той излезе сам и се помоли. Но посланието му беше, че всички сме заедно в една лодка и никой не може сам да се спаси. Че всички трябва да бъдем заедно, за да можем да се спасим. Това беше, според мен и неговото лично послание към целият свят", разказа тя.
ПОСЛЕДНИЯТ ЗЕМЕН ПЪТ НА ПАПА ФРАНЦИСК - ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Последвайте ни