Снимка: Getty Images ЕКСКЛУЗИВНО
Съветникът на понтифика монсеньор Дарио Вигано пред NOVA за силата на личния език, изкуствения интелект и бъдещето на духовността в дигиталната ера
Монсеньор Дарио Вигано беше един от най-близките съветници на папа Франциск. С него ни среща кореспондентът на NOVA в Рим Антоанета Николова. Тя беше допусната от Швейцарската гвардия в сърцето на Ватикана. Там, в Папската академия на науките, тя се срещна с бившия министър на комуникацията – човек, който е съветвал папите как да комуникират, включително и по темата за изкуствения интелект – една от любимите на Папа Франциск.
Бяхте министър на комуникациите и мисля, че комуникацията е много важна за един понтифик. Ако трябва да дадем оценка за комуникацията на папа Франциск, беше ли тя пряка, въздействаща, достигаща до всички нива, или само до определен тип публика?
Папа Франциск, когато беше избран, веднага се представи с голяма сила и изключителна способност да влиза в диалог с хората. Неговата комуникация беше такава, която изостави прецизния език на формалността и абстракцията, като предпочете по-директен, по-ежедневен език, свързан с разказа за конкретния живот.
Това определено му позволи да започне много универсална форма на комуникация, която може да ангажира възрастни, млади, грамотни, но също и неграмотни. Папа Франциск имаше комуникация с голяма способност за диалог с хората.
Велик комуникатор беше и папа Войтила. Ако трябва да сравним двете комуникации, за какъв тип комуникация става въпрос?
Папа Войтила, нека кажем, стана много млад папа, не беше дори на 60 години, така че определено имаше и физическа способност, голяма драматургична способност, защото като млад е изучавал актьорско майсторство, театър, беше сред младите хора в университета. Например, Йоан Павел II беше човек, който много добре управляваше сценичното пространство, а също имаше много дълъг понтификат, така че, нека кажем, той влезе в синхрон с цялата система на инфосферата. Определено Войтила имаше голяма способност да управлява медиите. Но минаха много години, десетилетия, и светът на комуникацията се промени.
Последният земен път на папа Франциск: Светът се прощава със Светия отец (ОБНОВЯВА СЕ)
По времето на Йоан Павел II социалните мрежи бяха още в бъдещето, нещо се движеше в дигиталния свят, в интернет, но беше много различен свят. Днес папа Франциск, освен този директен език, успя по някакъв начин да създава неологизми, нещо, което Йоан Павел II не правеше – да съчетава думи, понякога създавайки начин на изразяване, смесвайки малко от аржентинския си език, малко италиански, и тази смесица правеше тези неологизми много симпатични, нали?
Ще бъде ли добре?
Да, ще бъде добре. И така, разбира се, това е много различен начин за управление на комуникацията, но определено и двамата бяха стълбове на комуникацията. Вместо това папа Франциск, и вероятно още повече неговите наследници, живеят в момент, в който навлизаме в дигиталната ера, четвъртата, ако индустрията беше, не знам, втората или третата революция. Тук навлизаме в свят на много традиционна комуникация. Напускаме традиционната система. Той беше доста бърз в навлизането в различни платформи, всички формалности на социалните мрежи. Да, папа Франциск, нека кажем, прие предложенията, които идват от развитието на технологиите, свързани с комуникацията. И така, не само Twitter, но и Instagram, например, който е форма на дневник.
Той е президент и Нобелов лауреат: Жозе Рамос-Орта за близостта си с папа Франциск
Съставен от изображения, който също цели да създаде близост, интимност с тези, които споделят този социален канал. Определено той засегна и някои много важни теми, като тази за изкуствения интелект. Той поиска от много ватикански институции да ги задълбочат, да ги изучават. Това е важно, защото, разбира се, той е човек, който не е от тази ера, очевидно не беше от тази ера, но както всички понтифици, той по някакъв начин успяваше да предусеща какво е развитието и, разбира се, да използва експертите, тези, които изучават тези въпроси. Да следва техните съвети.
Казахте изкуствен интелект. Той беше, може би все още е, най-използваният персонаж, за манипулации с изкуствения интелект. Наистина, неговите иконични изображения с яке, или с Harley Davidson, отвориха, да кажем, дискусия за ролята на изкуствения интелект. Духовността, религията и тези науки разминават ли се или по-скоро се сливат?
Изкуственият интелект, когато някой иска да покаже, да кажем, по-игривия аспект, разбира се, се насочва към лидерите, защото лидерите са добре познати. И така, когато на папа Франциск му показаха изображение с това бяло яке, това е естествено, кара те да се усмихнеш, всички ние, да кажем, разбрахме, че е манипулация. От тази гледна точка мисля, че това е естествена, физиологична фаза.
Един различен папа – фен на фубола: Христо Стоичков за срещата си с Франциск
Разбира се, изкуственият интелект не е предимно игрив аспект. Мисля и папа Франциск също го спомена, колко важно е бил и е, например, в медицината – както в превантивната, така и в лечебната. От тази гледна точка изкуственият интелект, който е натрупал толкова много данни по-бързо, може да посочи някои аспекти. Но, разбира се, винаги е погледът на лекаря, който трябва да постави диагнозата. Изкуственият интелект може да помогне за сравняването на много данни.
Можем да си представим какво означава да обучим изкуствения интелект с всички текстове на църковните отци, текстовете на Стария и Новия завет, теологичните книги. Когато е добре обучен, имаме извор от данни, който е много полезен, например за изследвания, също защото днес изкуственият интелект ни дава и източниците, от които произлиза преработката. Ако обаче мислим не за света на знанието, на вярата, на теологичното съдържание, а за опита на мъж или жена, които вярват, е, разбира се, изкуственият интелект може да ни даде голяма помощ, защото опитът на вярата е да живееш лична връзка, сърце към сърце, с Бога.
Автор: Антоанета Николова
ПОСЛЕДНИЯТ ЗЕМЕН ПЪТ НА ПАПА ФРАНЦИСК - ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Румен ЛозановПоследвайте ни