Премиерът на Индия Нарендра Моди заяви, че страната му е спряла да доставя речна вода на съседите си

Индийските въоръжени сили започнаха „Операция Шиндур“, при която са поразили с ракети терористична инфраструктура в Пакистан и в окупираните от нея райони на Кашмир. Според Ню Делхи ударите са били прецизни и насочени към терористични бази. Пакистански военни обекти не са били под прицел. Поразени са девет мишени. 

Индийското правителство поясни, че действията на силите им са били фокусирани и премерени и не целели ескалация на напрежението. Военните удари били насочени срещу терористични лагери, които са служели като центрове за набор на бойци и плацдарми, като в тях е имало складирани оръжия и съоръжения за военна подготовка, твърдят индийските военни.

Операция „Шиндур“: Индийски ракети поразиха Пакистан, има загинали (ВИДЕО+СНИМКИ)

"На 22 април 2025 г. пакистански и обучени от Пакистан терористи, принадлежащи към "Лашкар-е-Тайба", извършиха жестоко нападение срещу индийски туристи в Пахалгам в Джаму и Кашмир, Индия. Те убиваха 26 души, включително един гражданин на Непал, като причиниха най-големия брой цивилни жертви при терористично нападение в Индия след нападенията в Мумбай на 26 ноември 2008 г.", заяви министърът на външните работи на Индия Икрам Мисри.

Индийската армия заяви, че Пакистан е нарушил споразумението между двете страни за прекратяване на огъня по границата и че индийската армия реагира в съответствие с това. 

► В пакистанската част на Кашмир бе съобщено са силни взривове. Те са се чули в район близо до планината край град Музафарабад. След това токът в града е спрял, разказват очевидци.

► Три ракети са били изстреляни по различни места в Пакистан, заяви военният говорител. Ракетите са поразили райони в пакистанската част на Кашмир и в източната пакистанска провинция Пенджаб. Пакистански военен говорител съобщи за 26 загинали и 46 ранени, а военните обявиха, че са свалили пет индийски бойни самолета. 

Индийският премиер Нарендра Моди заяви, че страната му е спряла да доставя речна вода на Пакистан.  Няколко реки се вливат от Индия в Пакистан, като осигуряват жизненоважни доставки на вода за около 80% от стопанствата там.

Освен това Моди отмени посещението си в Норвегия, Хърватия и Нидерландия в средата на май.

A пакистанският министър-председател Шехбаз Шариф свика извънредно заседание на Комитета за национална сигурност в столицата Исламабад. След заседанието ще последва обръщение към нацията, добавиха от кабинета.

Индийските удари по цели в най-гъсто населената пакистанска провинция Пенджаб са първите след последната пълномащабна война между двете страни преди повече от половин век, което поражда опасения за по-нататъшна ескалация на военните действия.

► Исламабад съобщи, че нито една от ударените от Индия цели не е била лагер на каквито и да са бойци. Пакистанските власти нарекоха нападението "явен акт на война" и заявиха, че си запазват правото да отговорят по подходящ начин на индийската агресия.

► Исламабад не закъсня с отговора. Най-малко 10 души загинаха, а 48 са ранени в село Пунч в индийската част на Кашмир при артилерийски огън в оспорвания хималайски регион. 

► Светът трябва да "потърси сметка" на Индия след ударите ѝ по Пакистан, заявиха пакистански висши граждански и военни лидери, които се срещнаха след най-ожесточения сблъсък между двете ядрени сили за последните две десетилетия

Пакистан отвърна на Индия с артилерийски удари, три изтребителя се разбиха

► Междувременно три самолета на Военновъздушните сили на Индия са се разбили на местна територия по неуточнени до този момент причини. Останките на две от машините са намерени в индийската част на Кашмир, а на третата - в северозападния индийски щат Пенджаб. Не е ясно дали пилотите са оцелели. 

Снимка: БГНЕС/ЕПА

Предисторията на конфликта

► До ескалацията на напрежението се стигна, след като в края на април 26 туристи бяха убити в индийската част на Кашмир. Делхи обвини Исламабад, че стои зад атаката, а пакистанските власти отрекоха всяко участие. Индийската полиция започна издирване на поне двама пакистански граждани и обяви, че те са свързани с базираната в Пакистан джихадистка групировка Лашкар е Тайба. Тя се смята за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г., когато загиват повече от 160 души. Нападението в индийската част на Кашмир е формалният повод за сегашната ескалация, а причините се коренят още при края на британското колониално управление.

► През 1947 г. населената с мюсюлмани част на Индия се отделя като Пакистан и се предизвиква мащабен конфликт, продължаващ до днес. Индия и Пакистан си оспорват територията на хималайския регион Кашмир.

„Срамна атака”: Светът реагира на конфликта между Пакистан и Индия

Коментар на международния редактор на NOVA Любомир Бояджиев гледайте тук:

Реакциите на световните лидери

Обединеното кралство е готово да подкрепи Индия и Пакистан за намаляване на напрежението, заяви министърът на търговията Джонатан Рейнолдс след сблъсъците между ядрените държави в Кашмир.

"Нашето послание ще бъде, че сме приятел, партньор и на двете страни. Готови сме да подкрепим и двете държави. И двете имат огромен интерес от регионална стабилност, диалог, деескалация и всичко, което можем да направим, за да подкрепим това, сме тук и сме готови да го направим", каза Рейнолдс пред радио „Би Би Си“.

Министерството на външните работи посъветва британските граждани да не пътуват на по-малко от 8 км от индийско-пакистанската граница, на по-малко от 16 км от Контролната линия - силно укрепена зона от високопланински хималайски постове, която представлява фактическата граница на Кашмир - и да не пътуват до югозападната пакистанска провинция Белуджистан.

Светът не може да си позволи военна конфронтация между Делхи и Исламабад, заяви говорителят на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

Китай призова двете страни да проявят сдържаност и да поставят мира и стабилността на първо място.

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че следи отблизо ситуацията и ще продължи да работи с индийското и пакистанското ръководство за постигане на мирно решение. От Белия дом Доналд Тръмп нарече индийската атака срещу Пакистан „срамна”.

От Белия дом реагира и Доналд Тръмп.

"Срамно е. Току-що научихме за това, точно когато влязохме в Овалния кабинет. Мисля, че се очакваше нещо да се случи въз основа на миналото. Те се противопоставят от дълго време, от много, много десетилетия, а всъщност от векове, ако наистина се замислите. Просто се надявам това да приключи много бързо", коментира американският президент.

Министерството на външните работи на Русия заяви, че е силно обезпокоено от задълбочаващата се военна конфронтация между Индия и Пакистан и призова двете държави да проявят сдържаност. Москва, която поддържа топли отношения както с Индия, така и с Пакистан, заяви, че осъжда всички форми на тероризъм.