Рискът идва от това, че двете страни разполагат с общо 170 ядрени бойни глави, посочи Николай Кръстев
Индийските въоръжени сили започнаха „Операция Шиндур“, при която са поразили с ракети терористична инфраструктура в Пакистан и в окупираните от нея райони на Кашмир. Според Ню Делхи ударите са били прецизни и са били насочени към терористични бази. Пакистански военни обекти не са били под прицел. Поразени са девет мишени.
Индия обстрелва Пакистан с ракети, тя отвърна с артилерия - има десетки загинали и ранени (ОБЗОР)
Пакистански военен говорител съобщи за 26 загинали и 46 са ранени, а военните обявиха, че са свалили пет индийски бойни самолета. Исламабад не закъсня с отговора, който се закани да даде. Най-малко 10 души загинаха, а 48 са ранени в село Пунч в индийската част на Кашмир при размяната на артилерийски огън между Индия и Пакистан по границата им в оспорвания хималайски регион.
Не става дума все още за пълномащабна война, каза журналистът Николай Кръстев в студиото на "Твоят ден".
"Това е много сериозна криза между Индия и Пакистан, има много сериозни рискове да премине във война. През 1971 г. имаше подобен конфликт. Когато Великобритания се оттегля в края на 40-те години, разделя Кашмир между двете страни. След това започва десетилетен сблъсък между двата народа. При Нарендра Моди Индия много се национализира. Всичко това можеше да не се случи, ако не беше извършен атентата срещу туристите в края на април. Рискът идва от това, че двете страни разполагат с общо 170 ядрени бойни глави", посочи Кръстев.
До ескалация се стигна след като в края на април 26 туристи бяха убити в индийската част на Кашмир. Делхи обвини Исламабад, че стои зад атаката на въоръжените мъже, а пакистанските власти отрекоха всяко участие. Индийската полиция започна издирване на поне двама пакистански граждани сред нападателите и обяви, че те са свързани с базираната в Пакистан джихадистка групировка Лашкар е Тайба. Тя се смята за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г., когато загиват повече от 160 души.
На свой ред бившият зам.-министър на външните работи Владимир Кисьов отбеляза, че може да се очакват и други конфликтни огнища - след Русия срещу Украйна и Израел и Палестина.
"Необходимо е мирно споразумение. Иначе ще очакваме и други подобни конфликти. Регионът има своите проблеми, които в миналото са разрешавани с войни", каза още Кисьов.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни