
Снимка: БТА
Церемонията се състоя в Страсбург, като сред гостите бяха трима ветерани от войната
Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война. Церемонията се състоя в Страсбург, като сред гостите бяха трима ветерани от войната. Тържествено бе издигнато знамето на Европейския съюз. Поднесен бе венец пред скулптурата „Европа в сърцето“.
Церемонията продължи в Пленарната зала на парламента с изказвания на председателя на ЕП Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
„Осемдесет години след като оръдията замлъкнаха в Европа, ние почитаме смелостта на тези, които се сражаваха, и саможертвата на тези, които паднаха. Спомняме си не само края на една война, но и раждането на нашия Съюз. Най-силната почит към тези, които пожертваха живота си в тази война, е не само в паметта, но и в решимостта. В решимостта ни да застанем заедно и да кажем ясно и категорично: никога повече“, каза в речта си Мецола.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща благодари на ветераните за тяхната саможертва и смелост, за тяхната отдаденост в името на мира.
Карл Чарлз III присъства на военния парад в Лондон
„Трябва да бъдем последователни във възстановяването и постигането на фундаменталната визия на Европа – един от успелите проекти на човечеството”, каза Коща и припомни, че историята е поучила хората, че мирът не е извоюван веднъж завинаги и че в този ден на мира не можем да честваме пълния мир, защото войната отново е в Европа. „Войната в Украйна е истинска атака срещу международното право”, заяви Коща.
Той отбеляза, че войната позволява на държавите членки на ЕС и на партньорите да бъдат единни - единство, което се вижда във високото ниво на сътрудничество. Коща каза още, че войната съдейства и за разширяването на Европейския съюз към Западните Балкани и други райони.
Тримата ветерани от войната Робер Шо, Януш Коморовски и Януш Максимович също направиха обръщения, в които призоваха да не се забравят уроците от най-тежката война в историята на човечеството.
„Бях млад белгиец, който си мислеше, че изпълнява своето задължение, това се разбираше от само себе си – бях доброволец в армията и бях част от Съпротивата и после се присъединих към американската армия. (…) Над нас винаги има облаци – мирът не е сигурен и всички ние трябва да полагаме усилия“, каза Робер Шо.
Кои чуждестранни лидери ще присъстват на парада на 9 май в Москва
„Ние знаем колко безмилостни са национализма и идеологиите, които разделят нациите. Днес виждаме, че борбата за ценностите не е приключила. Тази борба придобива нови форми, но същността й е същата. Нека бъдещето, което изграждате, се основава на същите ценности, за които дадохме живота си. С примирение и вяра в един по добър утрешен ден ви благодарим, че можем да бъдем заедно“, каза в обръщението си Януш Максимович.
"Нека си спомним какво се случи във Варшава. Армията ни водеше битки, Полша искаше да бъде суверенна държава – това беше патриотизъм. (…) Да свалим шапка пред поколението, което изнесе на плещите си войната. Надявам се Европейският парламент, благодарение на своя ангажимент, да се превърне в пазител на мира и никога да не загърбва тези ценности.", каза Януш Коморовски.
Церемонията завърши с изпълнение на Химна на Европа от сопраното Франческа Сортени.
Редактор: Емил ЙордановПоследвайте ни