
Снимка: gettyimages
Американският президент вече на няколко пъти е отправял подобни твърдения
Напрежение и размяна на обвинения белязаха срещата в Белия дом между американския президент Доналд Тръмп с южноафриканския лидер Сирил Рамапоса в сряда. Разговорът в Овалния кабинет в присъствието на журналисти от редица световни медии повдигна поредица от спорни твърдения за геноцид срещу бели фермери в Южна Африка.
Срещата, започнала с шеговит тон и приповдигнато настроение, бързо прерасна в изострен и обвинителен разговор, когато Тръмп помоли персонала си да пусне видео, в което се вижда как южноафриканският опозиционен политик Джулиъс Малема пее песен, призоваваща към насилие срещу бели фермери. В клипа има и кадри с редици от надгробни кръстове, които американският президент твърди, че е гробище, в което са положени телата на убити бели фермери. Той представи на Рамапоса и копия от статии, за които твърди, че документират широко разпространена жестокост срещу бялото малцинство в Южна Африка.
Снимка: gettyimages
Привърженици на администрацията на Тръмп отдавна разпространяват твърдения за насилие срещу бялото малцинство, сред които Илон Мъск и бившият водещ на Fox News Тъкър Карлсън, който излъчи сегменти за предполагаем геноцид по време на първия мандат на Тръмп. Част от тези твърдения са доказуемо неверни.
Дали редиците от кръстове са гробове на бели фермери?
Кадрите, показани от Тръмп в Овалния кабинет, показват редици от бели кръстове, които се издигат по протежението на селски път. Американският президент заяви: „Това тук са гробове. На над хиляда бели фермери“.
Но кръстовете не маркират гробове. Видеото е от протест срещу убийството на фермерската двойка Глен и Вида Рафърти, които бяха нападнати и застреляни в имението си през 2020 година. Клипът е споделен в YouTube на 6 септември – ден след протеста.
Снимка: gettyimages
„Това не е гробище, а възпоменание“, каза Роб Хотсън, един от организаторите на събитието, пред Би Би Си. Той заяви, че кръстовете са били издигнати като „временно възпоменание“ в памет на двойката, а впоследствие са били премахнати.
Би Би Си извърши проверка и чрез геолокация установи, че кадрите са заснети в провинция Квазулу-Натал, близо до град Нюкасъл. Изображения от Google Street View, заснети през май 2023 година – почти три години след публикуването на видеото онлайн, показват, че кръстовете вече не са там.
Имало ли е геноцид на бели фермери?
По време на срещата с Рамапоса в Овалния кабинет Тръмп заяви: „Много хора са силно загрижени относно Южна Африка. Има много хора, които чувстват, че са преследвани, и идват в САЩ. Приемаме хора от много места, ако усещаме, че срещу тях се извършва преследване или геноцид“.
Американският президент вече на няколко пъти е отправял твърдения за „бял геноцид“. На пресконференция по-рано този месец той каза: „Това е геноцид, който се случва“, визирайки убийствата на бели фермери в Южна Африка.
Снимка: gettyimages
Южна Африка има едни от най-високите нива на убийства в света. През миналата година са регистрирани 26 232, според данни на Южноафриканската полицейска служба. От 44 убийства в селскостопански общности - 8 от жертвите са били фермери. Тези данни не са разделени по раса в публичните статистики, с които Би Би Си разполага, но очевидно според медията не подкрепят твърденията за „бял геноцид“, повтаряни от Тръмп. През февруари южноафрикански съдия отхвърли идеята за геноцид като „очевидно въображаема“ и „нереална“.
Съюзът на земеделските производители в Трансваал представлява фермери и събира данни, които дават представа за расовата идентичност на жертвите. Организацията се позовава на медийни доклади, публикации в социалните мрежи и информация от свои членове. Тяхната статистика за миналата година показва, че 23 бели и 9 чернокожи са убити при нападения над ферми. До момента организацията е регистрирала 3 убити бели и 4 чернокожи фермери в Южна Африка.
Призовавали ли са южноафрикански политици към насилие срещу бели фермери?
По време на напрегнатата среща Тръмп пусна кадри от политически митинги, в които участници пеят „Убий бур“ – спорна антиапартейд песен, която според някои подтиква към насилие срещу бели фермери. Южноафрикански съдилища преди са определяли песента като реч на омразата, но скорошни решения постановиха, че може да бъде законно изпълнявана на митинги, като според магистратите тя има политически смисъл и не призовава пряко към насилие.
Тръмп каза, че пеещите песента са „длъжностни лица“ и „хора на държавни постове“. Един от мъжете във видеото е Джулиъс Малема, бивш лидер на младежкото крило на управляващата партия Африкански национален конгрес. През 2012 година той напуска политическата формация и никога не е заемал официален държавен пост. В момента ръководи партията Борци за икономическа свобода, която спечели 9.5% на миналогодишните избори и избра да е опозиция срещу новата многопартийна коалиция.
Снимка: gettyimages
В отговор на обвиненията на Тръмп, Рамапоса подчерта, че тази политическа формация е „малка малцинствена партия“ и заяви, че „политиката на нашето правителство напълно се противопоставя на това, което Малема казва“.
Друг човек във видеото, който може да бъде чут да пее „стреляй по бура“ на друг митинг, е бившият президент Джейкъб Зума, който напусна поста си през 2018 година. Клипът е от 2012 г., когато той е бил президент. Африканският национален конгрес по-късно обеща да спре да изпълнява песента. Зума след това напусна партията и сега ръководи опозиционната uMkhonto weSizwe, която спечели над 14% на последните избори.
Какви документи представи Тръмп като доказателство?
По време на срещата Тръмп показа поредица от статии, които според него доказват убийства на бели фермери в Южна Африка. Към едно от изображенията, видими по време на изказването му, той направи следния коментар: „Вижте! Ето ги гробните места. Всички тела, погребани в тях, са на бели фермери!“
Снимка: gettyimages
Но изображението не е от Южна Африка – то всъщност е от репортаж за убити жени в Демократична република Конго. Френската новинарска агенция „Франс прес” първа посочи това, а Би Би Си направи разследване и потвърди, че кадрите са от видео на агенция „Ройтерс”, заснето през февруари в град Гома, Демократична република Конго.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни