Снимка: iStock
Експертите са скептични, че е възможно да се достигне избирателна активност като тази в Унгария
Социолозите Димитра Воева от "Тренд", Светлин Тачев от "Мяра" и професор Росен Стоянов от "Галъп Интернешънъл Болкан" коментираха избирателната активност и нейното значение в "Събуди се" по NOVA.
Според Воева данните за избирателната активност към 10 ч. дават повод за оптимизъм. "Данните на "Тренд" към 10 часа показват 8% избирателна активност. За сравнение, на предходните избори през октомври 2024 година активността беше 6,7%. Ако прегледаме предходните избори, то можем да кажем, че тази активност сега се доближава по-скоро до измерената през април 2021 година", каза тя и допълни, че тогава е бил и последният път, в който активността е надминала 50%.
Тачев коментира, че според данните, които имат от "Мяра", активността към 9 ч. е била 4,6%, което е по-високо и от изборите през 2024, и през 2021 г. към този час.
"Избирателната активност вероятно ще надхвърли. Все пак това е само началото на изборния ден, но мисля, че е възможно да надхвърли тази от месец април 2021 г. Тогава по данни на ЦИК беше 50,6 процента, доколкото помня", коментира социологът.
Проф. Стоянов отбеляза, че според него "още не сме дошли до подобен тип политическа криза, която се доказа и през избирателната активност в Унгария. Това е необходимост от много дейно участие на гражданите в политическия процес. За да достигнем това ниво по тези данни, които имаме от ЦИК, би трябвало днес да гласуват над 4 милиона и 800 хиляди българи, което абсолютно категорично няма да стане". Социологът изрази оптимизъм избирателната активност да мине 50%
Целият разговор вижте във видеото
ВСИЧКО ЗА ПРЕДСРОЧНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Кирил НиновПоследвайте ни