Снимка: Архив, Getty Images
Еврокомисията отчете притеснителни тенденции дългосрочната безработица у нас
Нов доклад на Европейската комисия постави България сред страните, пред чието население рискът от обедняване е най-голям. Опасността от социални изключване за българите също е сериозна, отчитат от изпълнителния орган на ЕС. Прегледът на заетостта и социалното развитие в Европа за миналата година отбелязва и обезпокоителни тенденции по отношение на дългосрочната безработица у нас.
В документа на ЕК се посочва, че делът на безработните на Стария континент е достигнал рекордни за последните две десетилетия мащаби в годините на кризата и при завръщането на рецесията през 2012-а. Авторите отбелязват, че доходите на домакинствата спадат в цяла Европа, но рискът от обедняване или социално изключване се увеличава най-вече в страните от Южна и Източна Европа.
В Брюксел регистрират вододел между две групи държави – едните, които отчитат траен спад в производството, бързо увеличаване на безработицата и понижение на доходите и от друга страни – такива, които са в относителна стабилност, с функциониращ трудов пазар и по-устойчиви социални системи.
В Европейската комисия не очакват социално-икономическото положение в Европа да се подобри съществено през новата година, ако не бъде постигнат напредък към преодоляване на кризата с еврото, както отбеляза европейският комисар по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор.
Основната констатация в доклада, че средното ниво на безработицата в ЕС е нараснало до близо 11 %, всъщност крие в себе си два полюса, отново определени от географско разделение. От 3,5 пункта през 2000 г. разликата между северните и южните райони на еврозоната почти бе заличена през 2007 г., но през 2011 г. е нараснала на цели 7,5 пункта.
Анализът показва също, че в държавите-членки, които са предприели съществени реформи на трудовите си пазари, вероятността безработните да си намерят нова работа остава по-голяма, дори в кризата. Комисията призовава за такива реформи в своя Пакет за заетостта от април 2012 г. и в Годишния обзор на растежа за 2013 г.
Големи разлики се наблюдават и по отношение на обедняването в отделните страни-членки. Младите хора, безработните жени и самотните майки са сред най-силно застрашени от трайна бедност. Реалният брутен разполагаем доход на домакинство е намалял между 2009 г. и 2011 г. в две трети от държавите в ЕС. Най-голям е спадът в Гърция (17 %), Испания (8 %), Кипър (7 %) и Естония и Ирландия (5 %). На другия полюс са скандинавските държави, Германия, Полша и Франция, където благодарение на системите за социална сигурност и по-устойчивия пазар на труда общите доходи са продължили да се увеличават по време на кризата.