В края на януари местният енергиен регулатор отне лиценза на компанията

По време на протестите срещу високите сметки за ток, голяма част от недоволните дават за пример Албания. В края на януари местният енергиен регулатор отне лиценза на компанията ЧЕЗ.

Какви обаче са причините и има ли нещо общо между албанската и българската действителност?

Допреди 4 години електроснабдяването в Албания е държавна работа. ЧЕЗ се появява на хоризонта през 2009 г., купувайки 76% от държавното предприятие.

Местните твърдят, че с идването на ЧЕЗ цената на тока веднага се повишила.

Договорът е написан така, че цената на електричеството трябва да покрие разходите на компанията. Проблемът е, че от своя страна, компанията трябваше да намали загубите по мрежата, защото именно това предизвикваше големи разходи, твърди журналистът Бесар Ликмета .

Според Бесар за четирите години, откакто ЧЕЗ е в Албания, цената е скочила може би с повече от 50%. Към днешна дата тя варира между 6-10 евроцента за киловатчас, тоест - между 11 и 19 стотинки, което е горе-долу като у нас.

Междувременно, между албанската държава и ЧЕЗ започват да летят обвинения. Държавата твърди, че е разочарована от слабото представяне в Албания на иначе утвърдената компания. От ЧЕЗ пък се оплакват от огромни загуби заради кражби и лоша мрежа.

Чехите спират да внасят и нужните количества енергия от чужбина, държавата трябва да поема това.  

Ситуацията се влошава още повече през последните месеци. ЧЕЗ започва да спира тока на неизрядни платци. Следват протести.  

„На някои места 80% от хората плащат сметките си, на други – 60%. А някъде – едва 30 на сто плащат сметките си”, твърди журналистът Бесар Лимета.

Сред тях попадат и някои от държавните водоснабдителни дружества. Правителството отвръща на техниците... с полиция.

Краят идва преди по-малко от месец. На 21 януари, албанският енергиен регулатор отнема лиценза на ЧЕЗ. Държавата временно поема контрола.

На въпрос кой е в правото си, журналистът от Тирана отговори, че и двете страни имат вина:

„Правителството можеше да направи повече, за да подсигури по-добра бизнес среда за компанията, така че тя да печели пари и да ги инвестира в подобрения. А някои от проблемите, за които ЧЕЗ алармира, са факт от десетилетия, не са се появили сега. Но чешката компания също не направи всичко, което беше обещала. Когато те дойдоха в Албания, загубите заради кражби или лоша мрежа бяха близо 35%. Днес, когато си тръгнаха, загубите са 50 на сто. А компанията беше обещала те да паднат до 15%.”

Повече по темата ще намерите във видеото.

Репортер: Яна Николова