Чрез геоинженерство може да се намали и слънчевата светлина, която достига до земната повърхност

Опитите с помощта на геоинженерството да се повлияе върху климата, с цел намаляване на парниковите газове в атмосферата, могат да доведат до спадане на количеството на валежите в някои райони по света, съобщава Сайънс дейли, цитиран от БТА.


Международен екип учени от Националния център за атмосферни изследвания в Боулдър, Колорадо установили, че глобалното затопляне може да окаже негативно влияние върху дъждовете и снеговалежите.


Опитите с помощта на геоинженерството да се реши проблемът, свързан с глобалното затопляне, обаче могат да доведат до 5-7-процентно намаляване на мусонните дъждове в Източна Азия и други райони по света в сравнение с прединдустриалната епоха. По този начин средното глобално количество на валежите може да спадне с 4,5 процента.


„В борбата с глобалното затопляне е възможно да се намали достигащото до земната повърхност количество слънчева светлина и да се охлади климатът”, отбелязват авторите на изследването.


Някои учени предлагат геоинженерен подход за намаляване на глобалното затопляне чрез улавяне на въглеродния диоксид преди навлизането му в атмосферата. Други пък залагат на затъмняване на атмосферата чрез инжектиране на сулфатни частици в стратосферата или извеждане на огледала на орбита с цел да се намалят глобалните температури на повърхността.