След съвет от ЕС, България обмисля отпадане на доживотната присъда без замяна

Предложението за отпадане на най-тежкото предвидено в момента в закона наказание – доживотен затвор без право на замяна, предизвика голяма обществена дискусия на фона на готвените промени в Наказателния кодекс. В хода на дебатите обаче се задава и въпросът не дали да отпадне това, а дали дори да се върне още по-тежкото и отменено тежко наказание – смъртната присъда.

 

В студиото на „Здравей, България” мнението си споделиха адвокат Димитър Марковски и Михаил Въжаров, баща на Кирил – едно от момчетата, които бяха убити пред дискотека „Соло”.

 

Не сме стигнали още до този етап да отпадне тази присъда”, сподели г-н Въжаров, поискал именно доживотен затвор за осъдения за убийството на неговия син Иван Тодоров, който се укри след окончателното произнасяне на съда. „Не сме стигнали до това културно, политическо, икономическо развитие, при което тя просто да стане излишна”, коментира той и се обяви против прилагането на препоръката на Евросъюза в тази посока.

 

Сред мотивите в подкрепа на отпадането на доживотния затвор без право на замяна се посочва фактът, че в последното десетилетие у нас такава присъда не е произнасяна и още, че наказанието остава усещане за безнадеждност в човека, който го изтърпява.  

 

Българите не бива да козируваме на Европа, смята адвокат Димитър Марковски и отбеляза, че става въпрос за препоръка, а не за изрично изискване. Той обаче обърна внимание на основни моменти, свързани с юридическата позиция за отпадане на доживотното наказание без право на замяна.

 

„Европа е въвела стандарти за определяне на вид и размер на наказанията, които са залегнали в Европейската конвенция за правата на човека”, каза юристът, който вижда противоречие между действащата у нас правна уредба и чл. 3 от конвенцията.

 

„Смятам, че сме дорасли за този момент. Налице е реална необходимост от отпадане на доживотното наказание без право на помилване”, заяви Марковски.

 

„Тежестта на това да лишиш някого от живот е голяма, но законът е разписан ясно – да поправи. Местата за лишаване от свобода обаче изпълняват това по-скоро като един лозунг, тук е проблемът. Юридическият механизъм на доживотен затвор с право на замяна дава тази възможност”, смята адвокатът.  

 

Целия разговор по темата можете да проследите във видеото.