Следователите използвали към тях методи от ‘70-те години, разкри Христо Ботев

Защо обвинените за източването на КТБ са невинни, се опита да обясни в „Здравей, България” Христо Ботев, адвокат на зам.-главната счетоводителка на КТБ Борислава Тренева-Кючукова. Тя е една от задържаните, и оставените вчера в ареста, за изчезването на 206 млн. от касата на поставената под надзор финансова институция.

Още по темата

 

Ботев смята, че клиентът му е невинен, защото „поне на този етап физически няма как тези хора да са извършили това за което са обвинени” – че са изнесли 206 млн. от КТБ в периода 2011 – 2014 г. „Изнасянето от касата няма как да не е чисто физическо. Изчислихме, че се падат по около 33 хил. лева на ден. Ако това наистина е станало, очевидно някой държавен служител не си е свършил работата. Моят клиент твърди, че такова нещо няма. Тя не е участвала в такова присвояване”.  

 

По думите на защитника прокуратурата трябва да обясни защо на главата на служителката се стоварва такова обвинение. „При положение, че вече две съдебни инстанции казаха, че на този етап има извършено подобно престъпление, вече отиваме на друга фаза в процеса”. Според Ботев, докато се стигне до реалния процес обаче, има много време. Тепърва ще предстои разследване: „Предполагам, че като всяко банково дело, това ще потъне за известно време някъде, ще излезе след години”.

 

Адвокатът добави, че следствието е използвало спрямо обвинените методи от 1970-те години от типа „Кажи ни каквото искаме да чуем, в противен случай ще ти бъде повдигнато обвинение и ще бъдеш задържан”.

 

Според Ботев някой действително е взел въпросните 206 млн., но това не са задържаните по случая. Той смята, че за това са фалшифицирани подписи, включително на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев.

 

„Попитах защо следствието не работи в тази посока. Кой е занесъл тези документи и кой е фалшифицирал подписите”, каза юристът и обясни, че става дума за протокол-разписка, с който се твърди, че е направен опит за заблуждаване на квесторите. Подписите на Василев и на управителя на неговата фирма „Бромак” там са неистински. Христо Ботев смята, че някой, който е участвал в това теглене, се е опитал да прикрие следите.

 

Целия разговор с юриста ще научите от видеото.