Пациенти плащат за импланти, които НЗОК не поема, но няма гаранция, че ще ги получат

 

Пациенти плащат хиляди левове за импланти, които Здравната каса не поема. Купуват ги, за да си гарантират здраве, но нищо и никой не гарантира на тях, че ще им бъдат поставени точно консумативите, за които са платили.

 

В края на 2011 година Иван Цветанов от Монтана счупил пета. В софийска болница му направили операция и му поставили плака. За импланта Иван платил близо 900 лева. Два месеца след операцията обаче, се появили силни болки, а кракът му започнал да оттича. Последвал преглед в плевенска болница, където установили вътреболнична инфекция. След още няколко операции, плаката, в крайна сметка, била махната.

 

„Остриомиелит е болест на меките тъкани и костта се разпада следствие на зараза. Това се дължи на вътрешноболнична инфекция, споделя той.

 

Плаката поставил д-р Тивчев. „Този човек е имал 4 операции. На всеки един етап от неговото хирургично лечение съществува теоретичен риск да се развие инфекция”, заяви лекарят.

 

Когато ми махнаха импланта, костта е започнала да се разпада. Болтовете са ги извадили на ръка. Перспективата беше да ми ампутират крака ако не се спре заразата”, казва Иван. Именно инфекцията го е накарала да се съмнява, че вместо импланта, за който е платил 900 лева, са му поставили друг - употребяван.

 

„Имплантът не е нов, може би е втора употреба, тук е надраскан много, може би е слаган на десен крак, а на мен ми го сложиха на левия. И при имплантирането на този имплант е внесена и заразата”, коментира пациентът.

 

„Този имплант е бил няколко месеца в неговото тяло. Когато се извади, той няма как да изглежда чисто нов - има следи от манипулации, от огъване, от престоя в тялото. Разбира се, че е използван, защото е използван от неговото тяло”, категоричен бе от своя страна д-р Тивчев.

 

Днес Иван Цветанов е с 80 процента инвалидност.

 

На 15 март 2007 година Недка Стоянова пада и чупи един от прешлените си. Преглежда я д-р Людмил Гецов и ѝ препоръчва титаниеви импланти, които струват 4000 лева - пари които Недка трябва да плати, защото тези консумативи не се поемат от Здравната каса.

 

След близо три години Недка претърпява втора операция, при която имплантите са извадени. След като ги вижда, жената се осъмнява, че Гецов ги е подмененил със стоманени, които са доста по-евтини.

 

Д-р Гецов е директор на болницата във Велико Търново между 2010 и 2013 г. Освен покрай случая на Недка, името му стана известно и около друг скандал. Става въпрос за обществена поръчка, в която болницата във Велико Търново е наемала медицинска апаратура на стойност 800 000 лева като скандалното в случая е, че фирмата-изпълнител и фирмата-възложител на поръчката имат един и същи адрес.

 

Има ли наистина злоупотреби с фалшиви импланти и обществени поръчки и има ли виновен - ще реши районната прокуратура във Велико Търново.