Очаква се разходите си да намалят още Великобритания, Германия, Канада, Италия и Унгария

През следващата година България ще отдели по-малко средства за отбрана в сравнение с 2014 г. Това става ясно от последния доклад на изследователския център European Leadership Network (ELN), който изследва бюджетите за отбрана на страните от НАТО за настоящата година.

 

"През последната година властите в България (в това число и служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов) съобщиха, че работят по увеличаването на харчовете за отбрана. Обратно на техните обещания обаче България и Унгария ще отделят по-малко за отбрана през 2015 г., в сравнение с миналата година", се казва в доклада на ELN.

 

Според данните, публикувани в него, военният бюджет на страната ни от 604 млн. долара (приблизително 1,3% от БВП) за 2014 г. ще се свие до 565 млн. долара за тази година (1,16% от БВП). От изследователския център допълват още, че съкращенията в България ще бъдат направени за сметка на намаляването на броя на военния персонал.

 

Тенденцията за намаляване на харчовете за отбрана се наблюдава в целия Алианс.

 

Агенция Франс прес припомня, че всички 28 държави в НАТО дадоха обещание да спрат постоянния спад на разходите си за отбрана и да увеличат разноските до 2% от годишното икономическо производство в рамките на 10 години.

 

Според центъра Естония е единствената държава, която се очаква да похарчи 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана тази година. Шест държави – Литва, Латвия, Норвегия, Полша, Холандия и Румъния, ще увеличат военните си харчове, но няма да достигнат поставената цел.

 

В същото време освен България военните си разходи ще намалят още Великобритания, Германия, Канада, Италия и Унгария.