Жертвите на земетресението вече са близо 4 хиляди

 

Жертвите в Непал вече са близо 4 хиляди души. Опустошителното земетресение от 7,9 по Рихтер размести земните пластове. 

 

Десетки българи в Непал все още остават в неизвестност. Не се знае къде са две групи български алпинисти. Добрата новина за страната ни е, че в списъка със загинали и ранени все още няма имена на българи. Издирват се две групи наши алпинисти, за които не се знае нищо от труса насам. За други двама души, които е трябвало да се върнат в страната дни преди бедствието, няма информация. 19 наши сънародници са открити невредими в Непал. Сред оцелелите е и 26-годишният Александър, който в последните 48 часа беше в неизвестност.

 

Александър Димитров се издирва от събота. 26-годишният студент  е бил на стаж в Катманду. Баща му потърсил помощ във външното ни министерство.

 

„В събота звъннах на някакъв ситуационен център. Вдигна му някакъв дежурен. Исках да му дам имена и ЕГН, а той ми даде някакви номера на посолството в Делхи, защото нямаме в Катманду. Каза да звънна там и че трябва да има дежурен. Опитвах, но в Делхи никой не ми вдигна в събота и неделя“, казва Христо Димитров, като допълва, че всички опити сам да се свърже със сина си били неупешни.


Преди часове става ясно – Александър е жив. Обадил се на майка си. Казал й, че е на палатков лагер. Тогава връзката прекъснала. Добре е и Кристина Димитрова – фотограф, обявена за издирване от близките си. Добре са и 12-те планинари, които на 9 април заминали да изкачват Еверест. По програма в деня на бедствието трябвало да бъдат далеч от епицентъра на трусовете. Сред оцелелите от групата е и Стоян Маринов, пътувал до Непал с трите си деца – на 12, 13 и 19 години.

 

От външното ни министерство призовават всички близки, приятели и роднини на хора, които са в момента в Непал, да се свържат със ситуационния център на министерството.

 

 

В това време пострадалият район се възстановява от бедствието. Оказва се, че Непал не е бил подготвен за силно земетресение, въпреки предупрежденията на сеизмолозите. Това са изводите на всички наблюдатели. Мощният трус беше последван от множество силни вторични. Епицентърът на земетресението е бил край столицата Катманду. В областта Горка жертвите са далеч по-малко, отколкото се предполагаше първоначално. В гъстонаселената долина Катманду жертвите са повече от 1300. 

 

В планината земетресението предизвика серия от смъртоносни лавини, помели базовия лагер на височина 5400 метра. Алпинистите, спасили се от ужаса на падащата снежна маса, смятат, че около 100 техни колеги и шерпи са заклещени между лагерите край Еверест. 

 

Любителска камера е запечатала трагедията в подножието на най-високия връх на планетата. В началото хората в лагера не осъзнават, че нещо ги заплашва. Говорят, че земята се клати и сигурно има земетресение, но не виждат лавината. Изведнъж ги връхлита стена от сняг и лед. Авторът на кадрите и хората около него по чудо оцеляват, но лавината взима 17 жертви - алпинисти и шерпи. Документалистът Майкъл Чъртън е сред оцелелите. 


Днес над най-тежко засегнатите райони прелетяха хеликоптери и безпилотни самолети. Щетите са огромни, а властите се опасяват, че броят на жертвите може да надхвърли 5 хиляди души. Макар и рядко, спасителите откриват оцелели.


Пътищата около Катманду са задръстени от бягащи хора - повечето от тях с бебета и малки деца. Огромни опашки се извиха на международното летище, където хиляди отчаяни хора се опитват да намерят свободно място в някой излитащ самолет.

 

Властите се опитват да се справят с недостига на питейна вода и храна. Ток също няма, а заплахата от разпространение на болести е огромна. Повече от 30 държави обявиха, че техни граждани са загинали или са в неизвестност. Само французите, с които няма връзка са повече от 670.

 

От Българския Червен кръст са открили дарителска сметка за подпомагане на пострадалите от земетресението в Непал. Дарения се набират: 

 

•    По банкова сметка
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД
IBAN: BG23UNCR70001519676152;
BIC: UNCRBGSF;
БЪЛГАРСКИ ЧЕРВЕН КРЪСТ
(За пострадалите от земетресението в Непал). 

•    Чрез изпращане на благотворителни SMS-и на номер 1466 към всички мобилни оператори на стойност 1 лев.

•    Оn-line на интернет страницата на БЧК – www.redcross.bg. 

 

 

Репортери: Марина Цекова, Александрина Аврамова