Ходът е предизвикан от възникналото огромно напрежение между Москва и Анкара

САЩ са оттеглили отдавна отправено предложение към Турция да засили участието си във въздушните удари срещу ИДИЛ в Сирия, съобщават източници на агенция "Ройтерс" от американските власти. Ходът е предизвикан от възникналото огромно напрежение между Москва и Анкара, след като турските ВВС свалиха руски бомбардировач над границата със Сирия миналата седмица.

 

До този момент Турция, която е член на НАТО, не се включи във въздушните нападения срещу ИДИЛ, въпреки че осигурява логистична подкрепа. Допълнителното забавяне в усилията на САЩ е поредното усложнение в ролята на Турция. Американските стратези искат по-сериозно участие на южната ни съседка и затваряне на тази част от границата й със Сирия, която се счита за основен снабдителен маршрут на ИДИЛ.

 

Тази седмица към американските въздушни удари се присъедини и Великобритания, а Франция увеличи ролята си след кървавите атентати в Париж. Военният министър на САЩ Аш Картър отправи призив и за по-голямо турско участие.

 

Според Картър приоритет е граничния контрол, но от Анкара се очакваха и повече въздушни удари срещу позиции на ислямистите. Вашингтон подкрепя турските удари срещу Кюрдската работническа партия, като и двете страни считат организацията за терористична.

 

Според агенция "Ройтерс" в момента в администрацията на президента Барак Обама тече спор доколко Турция трябва да участва повече.

 

Тази седмица руският президент Владимир Путин нарече свалянето на руския самолет „военно престъпление” и допълни, че Турция я очакват още санкции. Москва вече ограничи вноса на турски храни, като част от по-голям пакет от мерки. Спрени бяха и преговорите за газопровода „Турски поток”.

 

Русия провежда собствена въздушна кампания в Сирия, от която беше част и сваления бомбардировач. Тя подпомага войските на сирийския президент Башар Асад. Западът и Турция настояват Асад да се оттегли от поста си.

 

Припомняме, че за първи път след свалянето на руски самолет над Сирия външните министри на Русия и Турция Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу седнаха на една маса. Срещата им в Белград беше в рамките на срещата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, но за съжаление не донесе напредък по скандала.  Така Москва и Анкара остават на коренно противоположни позиции по въпроса със сваления СУ-24.

 

Припомнете си основните факти в прикаченото видео: