Голяма част от газа се генерира при изгаряне на фосилни горива

Учени от Университета на Южна Калифорния правят гориво от въздух. Eкип, ръководен от Суря Пракаш и Джордж Олах са разработили метод за превръщане на въглероден диоксид (СО2) в метанол - гориво, което е по-чисто и по-безопасно от фосилните горива, пише "Tech Times", цитиран от агенция "Фокус".


Преобразуването на въглеродния диоксид в полезен продукт би било огромно постижение за опазването на околната среда. В момента той представлява 82% от произвежданите при човешка дейност парникови газове в САЩ, според данни на американската Агенция за околната среда.

 

Голяма част от газа се генерира при изгаряне на фосилни горива. Превръщането на СО2 в гориво ще означава както изгаряне на по-малко фосилни горива, така и използване на част от отпадъчния продукт, отделян при изгарянето им.

 

“Трябва да се научим да управляваме въглерода. Това е бъдещето,” казва Пракаш в прессъобщение. Новият метод включва нагряване на смес от вода, въздух и химикал, наречен уротропин. 79% от въглеродния диоксид в сместа се превръща в метанол. По думите на Пракаш техниката е сравнително семпла.

 

Засега полученият по този начин метанол е твърде скъп, за да се предлага като комерсиална алтернатива на суровия петрол. Изследователите се надяват обаче, че метанолът ще започне да се използва в индустриални мащаби след между 5 и 10 години.