Снимка: Тhinkstock
Всяко известно заболяване е свързано с недостиг на магнезий
Според Световната здравна организация (СЗО) милиони страдат всеки ден от магнезиев дефицит, без дори да го осъзнават, показва проучване на китайска компания.
Недостигът на магнезий се диагностицира трудно, защото не може да бъде открит чрез кръвно изследване. По-малко от 1% от целия магнезий в нашето тяло се съдържа в кръвта, което прави изследването неточно. Само някои специализирани лаборатории проверяват червените кръвни клетки за наличност на магнезий и този тест е доста по-точен, но рядко прилаган.
Ранните признаци за недостиг на магнезий включват умора, виене на свят, немощност, загуба на апетит и главоболие. Проблемът е, че храната ни обеднява на минерала с годините и основната причина е високата консумация на рафинирани храни.
Магнезият е необходим през целия ни жизнен цикъл и съответно необходим на всички възрастови групи. Американският институт по медицина препоръчва за възрастни над 18 години 350 мг дневен прием на магнезий. Според много здравни специалисти необходимата доза е дори по-висока - за мъжете 420 мг дневно, а за жените – 360 мг.
Магнезият е най-важният минерал в организма - участва в повече от 300 биохимични реакции и присъства във всеки орган на човешкото тяло. По-важен е от калция, калия и натрия, тъй като регулира всички тях. В човешкия организъм се съдържат между 24 и 30 грама магнезий. Около 60% от общото му съдържание се намира в костите, 35% в скелетната и сърдечната мускулатура, а останалата част – в мозъка, черния дроб, бъбреците, както и в еритроцитите.