Снимка: Shutterstock
Защо нарастват рисковете от провал на спецчастите?
Американските специални сили Морски тюлени, които ликвидираха Осама бин Ладен през май 2011 г., се превърнаха в истинска примадона на американската армия с риск, според някои, да изгубят военната си ефикасност. Филми, книга, статии - Америка е буквално влюбена в тези свръхобучени специални части, символ на възможността да надминеш себе си, на победоносната сила, на самоконтрола пред лицето на опасността, пише Франс прес.
Този феномен започна още преди смъртта на Бин Ладен. Холивудският филм "Act of Valors" ("Законът на доблестта") на Майк Маккой, сниман през 2007 г. с благословията на американската военна йерархия и излязъл по кината през 2012 г., възхвалява Морските тюлени. С мисията си от нощта на 1 срещу 2 май 2011 г. в Аботабад в Пакистан, където се укриваше Бин Ладен, тюлените се превърнаха в мит, вдъхновил безчет статии, книги и нови холивудски продукции. Администрацията на Обама допринесе също за феномена. Тя допусна изтичането на много подробности за развоя на операцията за голямо съжаление на тогавашния министър на отбраната Робърт Гейтс. Защо никой не може просто да си затвори устата - казал той на Том Донилън, съветник по националната сигурност на Обама. За този разговор разказва самият Гейтс в мемоарите си.
Малко по-късно администрацията също съобщи секретни подробности за операцията на Марк Боул, сценарист на филма "Zero dark thirty" ("Враг номер едно"), разказващ за издирването на лидера на Ал Каида. И като връх на всичко това дойде фактът, че Морски тюлени, участвали в операцията, излязоха сами от сянката. Матю Бисонет пръв разказа за подвига на своя отряд, после Робърт о'Нийл направи същото и си спечели световна слава с твърдението, че той е войникът, който е убил Бин Ладен. Някои военни смятат, че това беше прекалено.
Излагането на Морските тюлени на светлините на прожекторите и разкриването на техните методи на водене на битка, техните тактики и тяхното оборудване дава ценна информация на противниците. Стремежът към славата на бившите Тюлени рискува да засегне духа на един военен корпус, който се основава на безграничната солидарност между членовете си. С тази реклама и това митологизиране на Морските тюлени правителството подхрани нездравото любопитство, което разви един нов доходоносен пазар на информация за тези командоси, казва в наскоро публикувана дисертация лейтенант Форест Кроуъл, бивш член на тези специални сили.
Всяка информация подкопава оперативната сигурност на Тюлените и ограничава техните способности да изненадват врага. Нарастват рисковете от провал, а животът на тези хора е изложен на опасност, ядосва се той. Според журналиста Шон Нейлър, който написа книга за специалните сили , озаглавена "Relentless strike" ("Безмилостен удар"), ръководителите на Тюлените са обезпокоени днес и смятат, че тази медиатизация излезе от контрол. Те се опитват да върнат духа в бутилката, казва той. Безпокойството прехвърля редиците на Тюлените и вече касае всички специални части. Миналия декември техният главнокомандващ генерал Джо Вотъл, оглавил след това американските сили в Близкия изток, призова в писмо администрацията да бъде по-дискретна за операциите на военнослужещите от елитните сили. Мисля, че е време отново да пратим в сянка тези сили, написа той в призива си към администрацията, цитиран от сайта "Форин полиси". Очевидно призивът му беше чут.
Пентагонът отказва например вече да предоставя и най-малките детайли за една специална част от 200 души, разгърната в Ирак, за да извършва операции по залавяне или ликвидиране на лидерите на джихадистката организация "Ислямска държава". Но специалните сили не могат да потънат отново в пълен мрак поради това, че придобиха голямо значение в американските въоръжени сили, отбелязват много експерти. Администрациите на Буш, а после и на Обама обърнаха особено внимание на управлението, натоварено с контратерористичните операции (Joint Special Operations Command - Съвместно междуведомствено командване на специалните операции на САЩ). С течение на годините то се превърна в много мощна машина за убиване, включваща хиляди хора.
Днес за него почти не се говори в официалните документи на Пентагона. Това командване включва по-специално частта на Морските тюлени, която ликвидира Бин Ладен, така наречения Шести екип. Трябва да намерим баланс между информацията и образоването на обществеността за специалните сили и оперативната сигурност на тези сили, казва Дейвид Максуел, бивш командос от специалните сили, днес преподавател в университета Джорджтаун във Вашингтон. Защото пълното мълчание е невъзможно, казва той. Ако не съобщаваме информация на медиите или на киноиндустрията, те ще спекулират, ще запълнят сами празните места с всички произтичащи от това рискове за имиджа на военните, предупреждава Максуел.