В Каракас нараства напрежението между правителството и президента Мадуро

Чили, Аржентина и Уругвай излязоха с обща позиция в подкрепа на „ефективен политически диалог” във Венецуела заради непосилната икономическа криза в „посестрината им страна”, информира "Франс прес", цитирана от БГНЕС.

Още по темата

 

В Каракас в момента нараства напрежението между социалистическото правителство на президента Николас Мадуро и прозападното опозиционно мнозиснство в парламента, което иска отстраняването му от длъжност.

 

В края на миналата седмица Мадуро въведе 60-дневен режим на извънредно положение заради икономическата криза. Продължава подготовката на най-голямото военно учение в историята на Венецуела, което според повечето коментатори цели да отблъсне евентуална външна намеса.

 

Членката на ОПЕК, която има най-големите запаси на петрол в света, беше повлияна от рязкото падане на цената на суровината на международните пазари. Освен от повсеместна огромна инфлация на много места в страната има недостиг на храни, лекарства, а престъпността е изключително висока с по 50 убийства на ден от началото на тази година.

 

Трио от външни посредници, бивши лидери на Испания, Панама и Доминиканската република, пристигнаха в Каракас, с цел да помогнат за започването на диалог.

 

Според бившия испански премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро предстои „дълъг, тежък и труден път”.

 

Опозицията твърди, че е събрала 1,8 милиона подписа в подкрепа на референдум за сваляне на Мадуро от поста му, който е позволен по конституция. Според самия президент подобно допитване няма да е възможно тази година.

 

Позицията на Аржентина, Чили и Уругвай е подписана от външните министри на страните. Те изразяват готовност да се включат в „приятелска група”, която да подкрепи „неотложната задача” за организиране на преговори между наследника на Уго Чавес и опозицията.

 

„Проблемите на Венецуела могат да бъдат решени единствено от самите венецуелци, с поддържане на институциите и спазване на всички международни ангажименти за пълната защита на човешките права и индивидуалните свободи”, гласи още общата позиция на латиноамериканските страни.