Това съобщи германският канцлер

Консервативният блок на германския канцлер Ангела Меркел се е договорил да ограничи притока на мигранти до 200 000 души годишно. Това съобщи самата тя по време на пресконференция в Берлин.

„Това е добра основа за начало на пробните преговори със Свободната демократична партия (СвДП) и Зелените“, каза тя, коментирайки предстоящите преговори между блока на Християндемократическия съюз (ХДС) и баварския Християнсоциален съюз (ХСС) с двете по-малки политически сили.

По време на речта си канцлерът заяви също, че преговорите трябва да започнат следващата сряда, на 18 октомври. По думите й тя ще проведе отделни срещи с двете партии, а два дни по-късно ще се състои и срещата между всички сили.

ЕС дава още 4 млн. евро на Сърбия в помощ на бежанците

„Много мислих за това как да взема предвид исканията на ХСС за това числото от 200 000 души да не бъде превишено и да го съвместя с важното за мен, а именно задължителното право на убежище да бъде гарантирано“, каза тя.

Ограничението на миграционните потоци към страната са една от ключовите теми в предстоящите коалиционни преговори за формиране на правителство. Те обаче могат да се окажат по-трудни от очакваното, тъй като по-рано днес от партията на Зелените заявиха, че няма да се съгласят с въвеждане на ограничение за приема на хора в страната.

„В потенциални коалиционни преговори това няма да стане“, каза съпредседателят на партията Джем Йоздемир в интервю.

В реч от събота самата Меркел също призна, че бъдещите преговори ще бъдат трудни, но изрази надежда, че коалицията „ще дойде на мястото си“. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари. 

 

Редактор: