Заповедта за премахването на опасната сграда била издадена преди 4 години

56 500 лв. ще си търси по съдебен ред Столичната община от собствениците на рушащата се сграда на бул. „Дондуков” 20, известна като къщата на бившия министър-председател ген. Рачо Петров. Толкова са разходите, които кметството ще плати, за да събори опасните останки, съобщава вестник „24 часа”.

Според изданието Столичната община е издала заповед за премахването на сградата през 2013 г., но вече 4 г. собствениците отказват да я изпълнят.

ОКОНЧАТЕЛНО: Събарят къщата на ген. Рачо Петров в София

Затова общината е принудена да бутне опасната сграда за своя сметка и после да си търси парите в съда.

Разрушаването започна през почивните дни. След сигнал от граждани Министерството на културата спря работата с мотива, че няма издадена заповед за събаряне. В първия работен ден обаче събарянето продължи, а от Министерството на културата обявиха, че къщата не е недвижима културна ценност. Мястото просто било част от „ансамбъл от сгради”, които са културна ценност. Тоест, стига да не се копае под земята, законът не е нарушен. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: Ина Григорова