Може ли „Гражданската отговорност” да стане 800 лева?
Коментира Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на българските застрахователи
Може ли „Гражданската отговорност” да стане 800 лева?
Според застрахователи темповете на изплащане на застраховки в последно време са много високи.
„Обезщетенията надминават приходите, които застрахователите имат по тази застраховка „Гражданска отговорност”. Това не го твърдим ние застрахователите, а това е в официален доклад на Комисията за финансов надзор”, заяви Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
Изтече гратисният период за застраховани в "Олимпик"
По думите й докладът установява недостиг от 60 милиона лева към края на миналата година. Парите за изплащането на тези обезщетения са от други застраховки, които са по-печеливши.
„Тази година недостигът се очертава да стане още по-голям”, заяви Колчакова.
Причините били няколко. Сред тях – решение на ВКС, което разширява кръга от хора, които имат право да търсят обезщетение за морални болки и страдания за загинал техен близък.
Какви са правата на пострадалите при катастрофи?
„Досега се плащаше на най-близкия кръг роднини – съпруг, съпруга, деца, родители. Новото решение разшири кръга до – братя, сестри, роднини от втора степен, баби, внуци и всеки, който може да докаже трайна емоционална връзка със загиналото лице”, обясни Колчакова.
„Изчисляваме дупката да бъде между 800 милиона до 1 милиард и 300 милиона”, обясни Колчакова. „Ако има такъв недостиг, пътищата са два – увеличаване на цената на „Гражданската отговорност”. Това 800 лева обаче е непостижимо, нека бъдем реалисти”, коментира Колчакова. „Другият вариант е да се ограничат сумите на обезщетения, които се изплащат”.
Колчакова обясни, че последните 5 години има 3000 загинали по пътищата у нас.
Кой ще плаща със 180% по-скъпа "Гражданска отговорност"?
Преди дни премиерът Борисов цитира статистика, според която 42% от катастрофите в Румъния, или както ги водят - настъпили застрахователни събития, са с коли с български табели.
„Факт е, че в Румъния циркулират много автомобили с българска регистрация, които са собственост на румънци. Те задържат българските табели на автомобилите, които купуват от нас, заради по-ниската цена на „Гражданската отговорност”, но и заради различни екологични такси. Карат така не само в Румъния, но и в Италия. Изключително много са щетите по „Гражданска отговорност” от случаи в Италия, извършени от румънци с коли с български регистрационни табели”, обясни Колчакова.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Ина Григорова