Хората от село Димча не искат в землищата им да се извършва добив на подземни богатства
Кариера на километър от къщи изкарва на протест хората от няколко села край Велико Търново. Местните не искат в землищата им да се извършва добив на подземни богатства. Притесняват се, че така ще бъдат замърсени въздуха и природата. Десетки недоволни се очаква да блокират Община Павликени преди заседанието на Общинския съвет, където трябва да се даде зелена светлина за добиване на инертни материали. Мястото до село Димча се оказва богато на залежи с базалт. Преди девет години започва проучване от инвеститори. Местните хора обаче са против. Изследвания показват, че ще има риск от замърсяване на въздуха и водата.
Протест в София с искане за спиране на кариера (СНИМКИ)
„Всички процедури са спазени. Имаше обществено обсъждане. Стигна се до заключението, че населението е против разкриването на тези кариери. През юли 2013 г. проведохме референдум. Отново подкрепихме становището, че не желаем в землището на село Димча да има такава кариера”, заяви кметът на с. Димча Стефан Прокопиев.
Концесията е спряна, но след две години екоинспекцията във Велико Търново и фирмата отварят нова процедура.
„В нашите решения са поставени адекватни мерки, условия и ограничения, които възложителите трябва да спазват. И тези мерки са на фаза проектиране преди извършване на подготвителните работи по време на експлоатацията за всеки конкретен случай”, каза експертът от РИОСВ – В. Търново Милка Асенова.
Споразумението между екоинспекцията и фирмата е скрепено с договор към Министерството на икономиката. Той е влязъл в сила през октомври миналата година. В своя позиция от енергийното ведомство поясниха, че решението на Върховният административен съд за споразумението между РИОСВ и концесионера не е обжалвано и затова е сключен договор от 1 октомври 2018 г.. Местните обаче не са и предполагали за споразумението.
ПРОТЕСТ ЗАРАДИ КАРИЕРА: Ще останат ли без мост жителите на село Розово?
„В случая не са зачетени референдумът, решенията на двата екологични съвета. Не можах да разбера, какво се случи между 2013 и 2015 г., за да се промени становището на РИОСВ – В. Търново”, заяви кметът Стефан Прокопиев.
При тези обстоятелства думата имат общинските съвети в Павликени и Сухиндол. Община Сухиндол вече са отхвърлили позволението. От фирмата за добив на базалт отказаха коментар по случая.
„В средата на 2018 г. разбрахме, че има подписана концесия. Учудихме се. Разчитаме на общинските съветници, които ще гласуват в четвъртък вечерта”, каза в ефира на „Здравей, България”, местният жител Мартин Маринов.
Повече по темата гледайте във видеото
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.