Снимка: IStock
Веднъж попаднали в природата, те са като всеки друг пластмасов отпадък
Към обичайните отпадъци по плажовете по света, вече се прибавят употребявани защитни маски и ръкавици. През последната година доброволци, които почистват плажовете в САЩ от Ню Джърси до Калифорния, в Обединеното кралство и Хонконг, все по-често попадат на изхвърлени лични защитни средства срещу COVID-19, предават Асошиейтед прес и БТА.
Екозащитната организация „Клийн оушън екшън” от Ню Джърси публикува годишните данни за събрания боклук по плажовете в щата. Освен пластмасови отпадъци, фасове от цигари и хартиени опаковки на храни, които замърсяват пясъка традиционно, доброволците на организацията са събрали 1113 маски и други защитни средства срещу коронавируса от плажовете в щата миналата есен.
Австралия строи пътища с използвани медицински маски
„Правилно използваните защитни средства спасяват живот, но изхвърлени неправилно те убиват живота в океана", коментира изпълнителният директор на организацията Синди Зипф.
„Използвайте ги правилно и след това ги изхвърлете в коша за боклук. Не е трудно и е най-малкото, което можем да направим за планетата, на която живеем, да не говорим за себе си", добавя тя.
Във втората половина на 2020 г. повече от 107 000 лични защитни средства са събрани от доброволци по света според данни на организацията „Оушън консървънси груп".
Откриха как еднократната маска да стане за многократна употреба
„Веднъж попаднали в природата, те са като всеки друг пластмасов отпадък, който вероятно никога няма да се разгради, а по-скоро ще се разкъса на все по-малки и малки парченца и ще остане за неопределено време", каза Никълъс Малъс, от програмата „Морета, свободни от боклук" на организацията. Той цитира резултати от неотдавнашно проучване, според което една защитна маска за еднократна употреба отделя до 173 000 микрофибри на ден. „Това означава, че вредата е кумулативна и добавя огромно количество пластмаси към общия брой, който попада всяка година в световния океан", каза той.
В Шотландия изхвърлени маски и ръкавици бяха намерени на близо една четвърт от плажовете, почистени миналата есен от организацията „Марин консървейшън съсайъти". Маски започнаха да се появяват по плажовете в Хонконг още през март миналата година, в началото на пандемията.
Редактор: Ина Григорова