Снимка: iStock
По думите му в периода 1997-2008 г. България е имала добра фискална политика и рекордно намаляване на държавния дълг
"Това е най-разхищаващият, популистки бюджет в историята на България. Разходите като процент от БВП ще бъдат 48%, при рамки от 33 до 43%. Това е убийствен скок на този показател. Няма да имаме икономическа стабилност, а може и да излезем от Еврозоната, преди да сме влезли. Изсипваме пари със самосвали, няма да постигнем целите си". Това заяви бившият икономически министър (2001 – 2003) Николай Василев в "Твоят ден".
По думите му между 1997 г. и 2008 г. България е имала добра фискална политика и рекордно намаляване на държавния дълг. "След септември 2020 г. се засилваме по пързалката надолу и сега се движим с огромна скорост. В момента управляващите вярват, че колкото повече милиарди се раздават, толкова по-добре", смята икономистът. И прогнозира, че два мандата с такова финансово управление ще доведат до кризата в Гърция, настъпила през 2010 г.
Икономист: В Бюджет 2022 няма политика по доходите
"Ако такива хора ни управляваха в последните 20 години, сега България нямаше да е функционираща икономика и щеше да е по-бедна", смята той.
По енергийната тема споделя, че не му харесва да има държавни дружества 32 години след началото на прехода. "Ако енергетиката беше приватизирана и либерализирана, нямаше да се занимаваме с тези неща. В комуникацията никой не обсъжда подобни въпроси", каза още експертът.
Той е противник на мораториума върху еергийните цени и счита, че трябва да падне. "Държавата да си избере кои граждани да подкрепи финансово, цената на тока трябва да бъде пазарна", коментира Василев.
Той определя идеята за сливането на университети като смела и я подкрепя. Позитивно отношение има и към съкращенията в администрацията и листването на БДЖ на борсата.
Целия разговор гледайте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.
Редактор: Цветина Петкова