Зад хакерските групи обикновено стои защитата на цели държави, добави Любомир Тулев
На фона на растящото напрежение около кризата с Украйна, Европейската централна банка подготвя финансовите институции за възможна кибератака, която е подкрепена от Русия, съобщава Ройтерс като цитира два независими източника. Противопоставянето между Русия и Украйна се отразява сериозно на политическите среди, както и на бизнеса в Европа. Опасенията са, че руско нахлуване ще нанесе щети на целия регион.
Европейската централна банка е в готовност да реагира на заплахата от кибератаки срещу банки, извършени от Русия. В края на януари американските власти издадоха предупреждение до банковите институции за кибератаки, ако Русия нахлуе в Украйна.
Необходима е повишена защита на банковите институции у нас след предупреждението на ЕЦБ. Това каза в ефира на „Твоят ден” експертът по киберсигурност Любомир Тулев. По думите му добре е да се помисли за допълнителни обучения във връзка с разпознаването на кибератаките.
ЕЦБ: Банките да се подготвят за последици от напрежението между Запада и Русия
„Защитата на финансовите институции у нас е на много високо ниво, но никога не можем да гарантираме 100-процентова защита. Най-честите киберпрестъпления, спрямо финансови институции, се осъществяват чрез достъп до акаунт на служител от институцията. Често срещани са и атаките с „фишинг” мейли и такива, които криптират важна информация, а в замяна искат откуп. Такъв тип атаки обикновено се извършват от цяла група хакери, които се ползват с подкрепата на различни държави. Обикновено набеждавани за подобни действия са Русия, Китай и Северна Корея”, обясни той.
Любомир Тулев коментира още, че няма нищо нелогично в предупреждението на ЕЦБ, предвид ситуацията между Русия и Украйна.
„Това е класически пример за хибридна война”, добави той.
Целия разговор вижте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.
Редактор: