БГНЕС
По думите му украинците трябва да бъдат защитени
Най-важното за ЕС е войната в Украйна да спре възможно най-бързо и украинците да бъдат защитени. Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел след днешното онлайн заседание ЕС-Китай.
Той добави, че разговорът е бил насочен основно към възможностите за постигане на тази цел. Единодушни сме, че войната е заплаха за сигурността и икономиката по света. Нямаме интерес от войната, споделяме отговорността да работим за мир и стабилност. Призовахме Китай да помогне за прекратяване на войната и да не обръща гръб на руските нарушения на международното право, допълни Мишел.
Санкциите, наложени от ЕС на Русия, носят цена и за нас, но я плащаме в защита на свободата и демокрацията. Всеки опит за заобикаляне на санкциите или действие в помощ на Русия ще удължи войната и това ще донесе още смърт и допълнително отражение за икономиката. Това не е в ничий дългосрочен интерес, обобщи той.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза, че за Китай днес най-голямо предизвикателство остава заболеваемостта от ковид, което води до спиране на една четвърт от икономиката. По нейните думи ЕС е готов да сподели с Китай опита за технологията за ваксини от типа иРНК.
Фон дер Лайен настоя, че като една от малкото на брой страни, постоянни членове на Съвета на сигурност на ООН, Китай носи огромна отговорност. Тя настоя Пекин да прояви тази отговорност и да използва влиянието си над Москва, за да се намери мирно решение. Тя изрази очакване Пекин не само да се разграничава от Москва, но и да предприеме действия в защита на мира.
Председателят на ЕК призова Пекин да отмени санкциите, наложени на евродепутати. По нейните думи Китай има дневен търговски стокообмен с ЕС за два милиарда евро, докато с Русия - едва за 330 милиона евро. Фон дер Лайен предупреди, че решенията днес имат отражение върху намеренията на европейските инвеститори в дългосрочен план.
Тя заяви, че ако Пекин не се задейства, това ще накърни образа на Китай в Европа. Фон дер Лайен добави, че точно загубата на доверие в европейските фирми с представителства в Русия е довело до решението им да напуснат руските си инвестиции.
Председателят на ЕК настоя, ако Китай избере да не прилага санкциите на ЕС срещу Русия, поне да не се намесва. За нас е важно страните по света ясно да подкрепят международната структура, изградена на основата на преговори, а не чрез насилствени действия, заяви Фон дер Лайен.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.