Според д-р Мария Петрова всеки бизнес, който е бил ограничен и е търпял вреди, може да потърси отговорност от държавата
"Заради грешките на МЗ по време на цялата пандемия държавата ще понесе голяма отговорност. Всеки може да търси вреди за незаконосъобразните актове, които са издавани. Голяма част от заповедите на министрите на здравеопазването са именно такива и част от тях може да бъдат прогласени за нищожни. Всеки един бизнес, който е бил ограничен и е търпял вреди, може да потърси отговорност от държавата". Това заяви д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право, в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS.
"Текстът за промени в Закона на здравето е юридически неграмотен. Трябваше с наредба да се създадат правила за действие при пандемия. Не можем да разчитаме на политическата коректност на министър на здравеопазването. Всичко се прави в последния момент и се опитваме да запушим пробойни, защото корабът отдавна потъва. Експертното мнение не се цени, а за сметка на това гледаме да сме политически угодни", посочи адвокатът.
Може ли България да наложи задължително ваксиниране за COVID-19
По думите й политическите дрязги и конфликти заместват идеята да се опази общественото здраве. Д-р Петрова предложи и решение. "Максимално бързо въвеждане на електронно здравеопазване, за да имаме верни данни, на базата на които да правим анализи. След това да се изготви добра нормативна база, която да изхожда от общото към частното", призова експертът.
Според нея разделянето на майки с деца и затваряне на магазини в Шанхай звучи абсурдно. "Трябва винаги да си даваме сметка дали тази COVID мярка не вреди повече, отколкото помага. Да ограничаваме свободното придвижване не мога да кажа, че е законосъобразно - то нарушава човешките права. Вероятно в китайското законодателство е позволено, но у нас не може да се случи", коментира тя.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова