Снимка: iStock
Това са ефекти подобни на тези, наблюдавани при деца, които са претърпели дългосрочен стрес и травма
Пандемията от COVID-19 оказа влияние върху всеки аспект от живота на хората, включително тяхното здраве, работа и начин на живот. Списъкът с негативните ефекти, причинени от смъртоносния коронавирус, беше разширен с още едно тревожно откритие от скорошно проучване.
То бе публикувано в списание Biological Psychiatry: Global Open Science и установи, че безпокойството и нервността от локдауните карат мозъците на тийнейджърите да остаряват с три години по-бързо. Тези ефекти са подобни на наблюдаваните при деца, които са претърпели дългосрочен стрес и травма.
Травматичните преживявания в детството могат да увеличат риска от рак, диабет, сърдечни заболявания и други дългосрочни негативни ефекти, в допълнение към това да направят хората по-податливи на психични заболявания, включително депресия, тревожност и пристрастяване.
Изследователите казаха, че са открили, че младежите, попитани след края на пандемията, са имали по-тежки проблеми с психичното здраве и по-напреднала мозъчна възраст“.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова